CIRC !!!

Situatie ridicola in Parlamentul Romaniei. La juramantul pentru ocuparea unui post in CNSAS de catre un candidat, doar sapte parlamentari, cu tot cu presedintele de sedinta, au asistat la solemnitate. Au fost prezenti doi membri ai Partidului Democrat, un reprezentant PRM si patru ai PC. Scuza parlamentarilor PRM a fost ca nu participa la vot pentru ca Virgiliu Leon Tarau nu a fost verificat de CNSAS. Tarau il va inlocui in Colegiul CNSAS pe Dorin Dan Lazea, care a demisionat in luna aprilie.

Munaf schimba justitia americana

Justitia americana ii intinde o mana de ajutor lui Mohamad Munaf. Curtea de Apel din Washington va judeca pe fond cazul irakianului condamnat la moarte, o procedura cu durata nedeterminata.
Astfel, trupele americane din Bagdad in custodia carora se afla Munaf nu-l pot preda autoritatilor irakiene. Intr-un gest neobisnuit pentru justitia Americana, Curtea de Apel din Washington a revenit asupra propriei decizii.
Instanta hotarase acum cateva saptamani ca nu are temei sa judece cazul lui Munaf, referitor la respectarea drepturilor sale civile – ca cetatean american pe durata detentiei sale la Camp Cropper, in Bagdad. Daca ar fi transferat, pe Munaf l-ar astepta moartea prin spanzurare.
El a fost gasit vinovat de un tribunal penal irakian de complicitate la rapirea celor 3 jurnalisti romani in aprilie 2005 si pentru acte de terorism.

Mircea Lucescu, suspendat trei etape

Antrenorul echipei Sahtior Donetk, Mircea Lucescu, a fost suspendat trei etape de Comisia de Disciplina a Ligii Profesioniste pentru comportamentul sau din timpul derbiului cu Dinamo Kiev, scor 0-1, in urma caruia a fost trimis in tribuna de catre arbitru.
Lucescu nu va putea sta pe banca echipei sale la urmatoarele trei partide, el urmand sa stea in tribuna. Sanctiunea se va aplica incepand cu urmatorul meci al echipei Sahtior, care va avea loc sambata, in compania formatiei Metalurg Zaporoje.
Meciul din etapa a XIII-a a campionatului Ucrainei dintre Dinamo Kiev si Sahtior Donetk, scor 1-0, a fost marcat de o serie de incidente. Prima repriza a meciului de la Kiev a fost una foarte tensionata, iar din minutul 40, in interval de cinci minute, trei jucatori de la Sahtior, printre care si Ciprian Marica, au primit, cartonase galbene, iar Cigrinski a fost eliminat, in minutul 42, de arbitrul portughez Paolo Manuel Gomes Costa.
Mircea Lucescu a protestat vehement la deciziile centralului lusitan si a fost avertizat ca va fi trimis in tribuna, lucru care s-a intamplat in minutul 45+1. Tehnicianul roman a refuzat, initial, sa paraseasca banca tehnica, insa, dupa aproximativ doua minute de discutii cu arbitrul, si-a aruncat caciula si apoi a parasit agale terenul, aplaudand ironic. In directia lui Lucescu s-a aruncat, din tribune, cu bulgari de zapada, tehnicianul roman fiind inconjurat de oamenii de ordine la iesirea de pe teren. Si de la Dinamo Kiev a fost eliminat un jucator, Milevski, care a primit al doilea cartonas galben in minutul 68. Dupa incheierea partidei, Dario Srna (Sahtior) a primit si el cartonasul rosu.

Asesoft, in cursa calificarii europene

Cu o ora inainte de primul fluier al partidei Ironi Hapoel Nahariya-Asesoft Ploiesti – aflata aseara in desfasurare la inchiderea editiei – atmosfera din sala Ein Sara era de-a dreptul incendiara. Cele 3000 de locuri au fost ocupate aproape in totalitate de fanii israelieni, veniti in numar mare pentru a-si incuraja echipa.
Nahariya sau Asesoft ? Una dintre ele trebuia sa sparga gheata, fiecare pierzand primul meci contra favoritelor grupei A. Starea de spirit in randul jucatorilor lui Mladen Jojic era una optimista. In tara cateva mii de suporteri le tineau pumnii baschetbalistilor care reprezinta Romania in cea mai importanta competitie organizata sub egida FIBA, iar cu siguranta « unicul capitan », Antonio Alexe, ii privea din ceruri, rugandu-se pentru ei.
Estudiantes a castigat marti duelul cu francezii de la Dijon (85-80), iar sperantele Asesoftului de a prinde locul al doilea in grupa crescusera considerabil. Catalin Burlacu a fost desemnat cel mai bun jucator de pe teren in meciul pierdut de echipa sa, BC Kalev Tallinn, contra ucrainienilor de la Kyiv. 18 puncte si 8 recuperari pentru pivotul roman care le-a urat bafta fostilor colegi de la Asesoft, spunand ca va urmari partida pe Internet. Asesoft joaca in Europa si trebuie sa fim mandri de asta !
Ionut GEORGESCU

Aseara, la Cadiz, Romania – Spania

Aseara, reprezentativa de fotbal a Romaniei disputa, la Cadiz, partida cu numarul 604 din istoria „tricolorilor”. Inaintea amicalului cu reprezentativa tarii gazda, Spania, selectionerul Victor Piturca a declarat ca „desi nu este un meci cu miza, vom pune accent si pe rezultat fiindca un egal sau, de ce nu, chiar o victorie ar ridica foarte mult moralul fotbalistilor romani”.
Intalnirea, se afla, la inchiderea editiei, in plina desfasurare.