Cea mai buna performanta pentru Romania

Stafeta feminina de biatlon a Romaniei a obtinut, ieri, cea mai buna performanta a sportivilor romani de pana acum din cadrul Jocurilor Olimpice de la Vancouver, dupa ce s-a clasat pe pozitia a zecea, in cursa de 4×6 kilometri. Stafeta Romaniei, formata din Dana Plotogea, Eva Tofalvi, Mihaela Purdea si Reka Ferencz, a terminat cursa intr-o ora, 12 minute, 32 de secunde si noua zecimi. Stafeta Rusiei a cucerit medalia de aur, terminand cursa intr-o ora, noua minute, 36 de secunde si trei zecimi.
Medalia de argint a fost obtinuta de stafeta din Franta, iar ultima treapta a podiumului a fost ocupata de stafeta din Germania.

Ruxandra Nedelcu a ratat calificarea in optimi

Sportiva romanca Ruxandra Nedelcu a ratat, calificarea in optimile de finala ale probei de schi-cross, clasandu-se pe locul 33, dupa ce a cazut pe ultimii metri ai cursei. Ruxandra Nedelcu a avut nevoie de ingrijiri medicale pentru a parasi pista. Timpul in care sportiva romanca a terminat cursa a fost de un minut, 23 de secunde si patru sutimi, in vreme ce ultima sportiva calificata in faza urmatoare a competitiei, rusoaica Iulia Livinskaia, a fost de un minut, 22 de secunde si 83 de sutimi. La proba de schi-cross feminin au participat 35 de sportive, iar primele 32 s-au calificat in faza optimilor. Cel mai bun timp din calificari a fost obtinut de suedeza Anna Holdlund, un minut, 17 secunde si 15 sutimi.

Record de punctaj la patinaj artistic

Patinatoarea sud-coreeana Kim Yu-na, campioana mondiala en titre, a stabilit un record de punctaj in timpul programului scurt din cadrul concursului feminin de la patinaj artistic, unde a obtinut 78,50 puncte. Kim Yu-na, in varsta de 19 ani, a obtinut un punctaj mai bun decat la Skate America in noiembrie 2009 (76,28). Sportiva sud-coreeana ocupa primul loc dupa programul scurt in proba feminina de patinaj artistic. Kim Yu-na a fost urmata de japoneza Mao Asada si canadianca Joannie Rochette. Proba a fost marcata de emotia vicecampioanei mondiale en titre, Joannie Rochette, care a evoluat fara greseala la doua zile dupa decesul mamei sale, din cauza unei crize cardiace. Intrata pe gheata in aplauzele publicului, Rochette si-a efectuat programul, a obtinut 71,36 puncte si a incheiat in lacrimi. Kim Yu-na, marea favorita, a realizat un program ce i-a adus un punctaj record de 78,50. Sportiva sud-coreeana, in varsta de 19 ani, este un adevarat star in tara sa si participa pentru prima oara la JO. In 2009, ea a adus Coreei de Sud primul titlu mondial la patinaj artistic. Chiar inaintea sa, marea rivala japoneza Mao Asada a obtinut 73,78 puncte. Asadar a fost campioana mondiala in 2008, iar o alta campioana mondiala, dar in 2007, japoneza, Miki Ando, a fost a patra, cu 64,76. Prima reprezentanta a Europei in acest clasament este Carolina Kostner, din Italia, locul 7, cu 63,02 puncte.

Combinata nordica a fost castigata de Austria

Austria a castigat proba pe echipe de combinata nordica (stafeta si sarituri cu schiurile). Austriecii Bernhard Gruber, David Kreiner, Felix Gottwald si Mario Stecher au fost urmati de americanii Brett Camerota, Todd Lodwick, Johnny Spillane si Bill Demong. Locul trei a revenit Germaniei, in componenta Johannes Rydzek, Tino Edelmann, Eric Frenzel si Bjoern Kircheisen.