FC Petrolul a pierdut cu 2-1 partida disputata in Stefan cel Mare, impotriva lui Dinamo, in sferturile de finala ale cu Cupei Romaniei. Elevii lui Rachita sunt, astfel, eliminati din competitie. Dinamo a deschis scorul, in minutul 15, cand Niculae a trimis în bara colţului scurt, mingea a ricoşat la Dănciulescu care a reuşit să trimită mingea în plasă. În minutul 47, după reluarea partidei, Vali Negru a obținut un penalty, după faultul lui Moți, iar Borza a înscris pentru 1-1. La nici 10 minute, Liviu Ganea a înscris în poarta goală după o lovitură liberă executată rapid de „câini”. Petroliștii au reclamat că mingea nu a fost oprită din joc înainte de execuție.
Petrolul a încercat să egaleze, însă nu a reușit să marcheze golul care să ducă partida în prelungiri. Mai mult, în ultimul minut, Vali Negru a fost eliminat.

Astfel, Dinamo merge în semifinalele Cupei Romaniei.