Chiar dacă sunt probleme la CSM Bucureşti, din punct de vedere financiar, jucătorii echipei din capitală au strâns rândurile şi au reuşit să se impună, chiar dacă foarte greu, la Plopeni. Bucureştenii au avut 20 de minute bune, în care s-au aflat în avantaj, însă spre finalul reprizei elevii lui Dragoş Dobrescu, care şi-a întâlnit fosta echipă, au reuşit să preia conducerea şi chiar să se desprindă la patru goluri, pentru prima oară în minutul 28. În cele din urmă prima repriză s-a terminat 16-12, un avantaj care s-a dovedit insuficient.
CSM Ploieşti s-a menţinut avantajul timp de 20 de minute. Vasquez a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 50, la 24, însă replica gazdelor a venit imediat, prin Enescu şi Botezatu, care au făcut rapid 26-24 în favoarea echipei lor, iar diferenţa de scor s-a păstrat până în minutul 59 (29-27). Finalul a fost unul de vis pentru bucureşteni, care au egalat într-un minut la 29, prin reuşitele celor doi sârbi din echipă, Vujadinovic şi Vukas, în timp ce Pătru a adus victoria, prin unicul său gol din acest meci. CSM Bucureşti stopează seria de trei partide fără victorii, în care a adunat un singur punct, şi egalează pe HC Odorhei în clasament, cu 11 puncte.