Gabriel Torje se simte mai bine in Spania decat in Italia

Mijlocasul Gabriel Torje, care a fost desemnat, marti, fotbalistul anului in cadrul Galei Fotbalului Romanesc, a declarat ca intrecerea interna din Spania, unde este imprumutat la Granada, i se potriveste mai bine decat campionatul Italiei. “A fost un an cu bune si cu rele, un an care a inceput mai prost pentru ca nu prea am jucat la Udinese si a culminat cu acest sfarsit de an la Granada si la echipa nationala. La Granada am jucat mai mult si atata timp cat esti pe teren iti poti demonstra valoarea. Trebuie sa ai si putina sansa si incredere din partea antrenorului pentru a demonstra ca ai valoare. Abia la finalul sezonului voi putea spune daca a fost o alegere buna sa joc in Spania, dar imi place mai mult aici decat in Italia, simt ca mi se potriveste” , a spus Torje. Acesta crede ca echipa nationala a Romaniei se poate califica pentru barajul Cupei Mondiale din 2014. “Trebuie sa ne gandim cu totii la calificare si trebuie sa ne ajutam noi singuri pentru a fi la baraj, iar toata tara trebuie sa fie in spatele nostru”, a afirmat Torje. El a fost imprumutat la inceputul sezonului de catre Udinese Calcio la gruparea spaniola Granada. Marti seara, mijlocasul a facut parte, alaturi de portarul Mircea Bornescu, din juriul concursului Miss Romania, organizat in paralel cu Gala Fotbalului Romanesc.
In cadrul Galei Fotbalului Romanesc s-au mai acordat urmatoarele premii:
Cel mai bun portar: Mircea Bornescu (Petrolul Ploiesti);
Cel mai bun fundas: Vlad Chiriches (Steaua); Cel mai bun mijlocas: Alexandru Maxim (Pandurii Targu Jiu);
Cel mai bun atacant: Raul Rusescu (Steaua);
Cel mai bun stranier: Mario Felgueiras (CFR Cluj);
Cel mai bun arbitru international: Ovidiu Hategan;
Cel mai bun arbitru intern: Sebastian Coltescu;

Cel mai bun investitor in fotbal: Ioan Neculaie (Astra Giurgiu);
Cel mai bun antrenor: Ioan Andone (CFR Cluj);
Premiul de excelenta pentru reprezentarea fotbalului romanesc in Europa: Laurentiu Reghecampf (Steaua);
Revelatia anului: Gabriel Iancu (Viitorul Constanta).

Romania a incheiat la egalitate partida disputata cu Rusia la CE de handbal feminin

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a incheiat la egalitate, scor 21-21 (12-7), meciul sustinut, marti, in compania reprezentativei Rusiei, in grupa D la Campionatul European din Serbia. Aproximativ 1500 de fani romani au asistat la primul meci al tricolorelor, de la Vrset, atmosfera fiind incendiara inca din start. “Balul” a fost deschis de rusoaice, 0-1 (min. 3), dar egalarea a venit rapid pe mana lui Bradeanu, 1-1 (min. 4), in uralele fanilor romani. Neagu si Nechita au marcat pentru 3-1 (min. 6), Postnova a redus, 3-2, dar Curea a pastrat diferenta de doua goluri, de la 7 metri, 4-2 (min. 8). “Romania, Romania, ole, ole, ole”, scandau fanii, iar Geiger nu i-a dezamagit, 5-2 (min. 9). Rusoaicele n-au fost insa impresionate, in doar doua minute au egalat, 5-5. Meciul a continuat echilibrat, Talida Tolnai avand partea ei de aplauze pentru interventiile reusite (5 in minutul 15). Au mai trecut doua minute pana Romania a reusit sa revina in avantaj, 7-6, tot dupa un gol de la 7 metri al Iuliei Curea, iar Rusia a cerut time-out. Avea deja 8 mingi pierdute. Tolnai a continuat sa apere impecabil, pe fondul unui meci destul de haotic, in care ambele echipe nu au gasit drumul spre gol, tot 7-6 (min. 22). Stanca pe contraatac a marit la 8-6 (min. 23) si tot ea a dus scorul la 9-6. Alt time-out Rusia, iar fanii romani erau in extaz (min. 25), dupa minute bune in care apararea favoritelor a fost de netrecut. Rusia nu marcase de 12 minute. Meirosu a marcat pentru 10-6 (min. 26), Tolnai si-a continuat recitalul, secondata cu succes de Smedescu de la 7 metri (2 interventii reusite). La pauza tabela arata 12-7, dupa o repriza excelenta a echipei Romaniei, care s-a aparat exact ca Rusia in vremurile ei bune. Romania a marcat primul gol al reprizei secunde, Curea de la 7 metri, 13-7 (min. 32), aratandu-si ambitia pentru o victorie pretioasa in fata Rusiei, dupa 16 ani. Patru minute mai tarziu, Geiger a marcat in inferioritate, 14-8, si tot ea a dus scorul la 15-9, in uralele fanilor romani, care au dat tot timpul impresia ca meciul are loc pe teren propriu. Rusia a scos orgoliul la iveala, 15-11 (min. 42), dar Curea a fost din nou letala de la 7 metri, 16-11 (min. 43). Doua minute mai tarziu a venit insa randul Romaniei sa intre la time-out, dupa goluri usoare primite intr-un minut, 16-13. Cu 10 minute inainte de final, tabela arata doar doua goluri avantaj pentru tricolore, 18-16, iar in minutul 52, era doar unul, 18-17. Curea a marcat de la 7 metri, 19-17 (min. 53), Tolnai a continuat cu interventiile excelente (19 in total), dar Rusia nu a cedat. Postnova si-a adus echipa la 19-18, Manea a marcat pentru 20-18, Khmyrova a revenit la 20-19, intr-un ritm nebun de joc, cu trei goluri intr-un minut. Antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out. “Avem doua minute si jumatate. Calm, conducem! Ne trebuie un gol”, le-a spus jucatoarelor sale. Curea a marcat pentru 21-19 (min. 58), Makeeva a redus la 21-20 si Rusia a egalat, cand mai erau 30 de secunde, prin Punko. Nu s-a mai schimbat nimic pana la final, iar Romania obtine o remiza, dupa ce a condus Rusia si la 6 goluri diferenta.
Marcatoare:
Romania – Curea 9 goluri, Geiger 3, Meirosu 2, Stanca 2, Nechita 2, Bradeanu 1, Neagu 1, Manea 1
Rusia – Khmyrova 6 goluri, Postnova 4, Chernoivanenko 3, Punko 2, Makeeva 2, Kuznetcova 1, Turey 1, Andryushina 1, Yartseva 1.
Tot marti, in grupa D, Muntenegru a dispus de Islanda, cu 26-16 si este lider.
Programul meciurilor din grupa D, in continuare, este urmatorul:
Ieri: Rusia-Muntenegru (19.05), Islanda-Romania (21.15)
Maine: Rusia-Islanda (19.05) si Romania-Muntenegru (21.15).
Dupa disputarea meciurilor din grupele preliminare, primele trei clasate se vor califica in cele doua grupe principale, a cate sase echipe. Partidele se vor juca intre 10-13 decembrie, iar primele doua clasate vor juca ulterior in semifinale, in 15 decembrie. Finalele pentru medalii vor avea loc in 16 decembrie, ultima zi a CE din Serbia.