Selecționata Franței a câștigat Grupa A a Campionatului Mondial de handbal masculin pe care îl organizează, după ce a învins formația Rusiei cu scorul de 35-24, marți, la Nantes.
După acest al patrulea succes consecutiv, ”Les Bleus” nu mai pot pierde primul loc în grupă.
Germania, campioana europeană, și Qatarul, vicecampioana mondială, s-au calificat în optimi, după succese clare cu Arabia Saudită (38-24), respectiv Argentina (21-17).
Uwe Gensheimer (4 goluri) a jucat doar o repriză, iar Steffen Fath s-a remarcat cu 6 goluri marcate din rândul echipei Germaniei, care vizează și ea câștigarea Grupei C.
Qatarul conducea Argentina cu 9-2 la pauză. De 16 ani nu se mai marcaseră atât de puține goluri într-o repriză la Campionatul Mondial, relatează AFP. Se întâmpla tot în Franța, iar Iugoslavia conducea Argentina cu 15-2.