Sala Sporturilor din Drobeta Turnu Severin a fost, la finalul săptămânii trecute, gazda Turneului Internaţional de Judo „Cupa Severinului” la seniori, juniori, cadeţi „U18”, juniori III „U16”, „U15” şi copii „U14”. La competiţie au participat peste 450 de sportivi din Albania, Bulgaria, Bosnia şi Herţegovina, Croaţia, Ucraina, Republica Moldova, Serbia şi România, din ţara noastră fiind prezenţi concurenţi de la 48 de cluburi, printre care şi de la CSM Ploieşti.
Sportivii clubului ploieştean, pregătiţi de antrenorii Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu şi Cosmin Slăveanu, au obţinut, în total, 12 medalii, dintre care şapte de aur, două de argint şi 3 de bronz, la care s-au adunat încă patru locuri V. În urma acestui palmares, clubul ploieştean a încheiat pe locul al patrulea în clasamentul pe echipe.
Rezultatele sportivilor de la CSM Ploieşti au fost următoarele:
Seniori
Locul I – Andrei Căpăţână (66 kg)
Juniori
Locul I – Andrei Baicu (100 kg) şi Alexandru Comăniţă (55 kg)
Locul V – Codruţa Lungu (52 kg), Georgiana Tuţică (48 kg) şi Claudiu Dinu (81 kg)