Tricolorul LMV Ploieşti – SCM U Craiova, astăzi, ora 18:00

Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploieşti a ajuns la cea mai mare diferenţă de podiumul provizoriu în Divizia A1, chiar în urma disputării primei etape din faza finală a campionatului. După ce a fost şi pe prima poziţie a ierarhiei, în cadrul sezonului, echipa antrenată de Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu se află, în prezent, pe locul al cincilea, având de recuperat nouă puncte faţă de a treia clasată, SCM U Craiova.
Iar ploieştenii pot face un pas important în acest sens chiar în această seară, când vor întâlni formaţia olteană, în Sala „Olimpia”, de la ora 18:00. Astfel, Tricolorul LMV are mare nevoie de victorie în duelul cu echipa campioană, antrenată de selecţionerul României, Dănuţ Pascu, pentru a mai putea spera, cu şanse reale, la o poziţie de podium sau măcar să avanseze un loc faţă de sezonul trecut, când a încheiat pe locul al cincilea.
Echipa ploieşteană a dovedit în acest sezon că poate învinge campioana en-titre, câştigând ambele dispute directe din Sala „Olimpia”, în campionat şi în Cupa României. În Divizia A1, Tricolorul LMV s-a impus cu scorul de 3:1 (19:25, 25:23, 25:20, 25:23), iar în sferturile de finală din Cupa României a învins în minimum de seturi, scor 3:0 (26:24, 25:19, 25:20). Dar, de menţionat că în Cupă SCM U Craiova s-a calificat mai departe, câştigând cu 15:9 setul de aur disputat în manşa de la Ploieşti, care a fost cea retur.
În meciurile din deplasare, în schimb, cu SCM U Craiova, Tricolorul LMV nu a reuşit să câştige nici măcar un set, pierzând cu 0:3 atât în campionat (23:25, 22:25, 20:25), cât şi în Cupa României (15:25, 22:25, 23:25).
Ambele echipe au început cu stângul faza finală a campionatului, Tricolorul LMV Ploieşti pierzând pe terenul vicecampioanei Volei Municipal Zalău, scor 1:3 (17:25, 25:22, 19:25, 20:25), în vreme ce SCM U Craiova a cedat pe teren propriu cu CS Arcada Galaţi, scor 2:3 (25:20, 26:24, 23:25, 24:26, 13:15).
Meciul din această seară urmează să fie arbitrat de Silvian Lungu, din Bucureşti, şi Tudorel Arbunea, din Brăila, observator din partea federaţiei fiind delegat Constantin Ispas, din Bucureşti.
În Grupa I valorică, din care fac parte primele şase clasate, mai sunt programate, tot astăzi, meciurile CSA Steaua Bucureşti – Volei Municipal Zalău (ora 16:45, Digisport 3) şi CSM Bucureşti – CS Arcada Galaţi (ora 17:00, la care arbitru 1 a fost desemnat ploieşteanul Darius Meşca).
În Grupa a II-a valorică, rezervată ultimelor şase echipe din ierarhie, sunt programate, astăzi, partidele Universitatea Cluj – Ştiinţa Bacău (ora 14:00), VCM LPS Piatra Neamţ – CS Unirea Dej (ora 16:00), Ştiinţa Explorări Baia Mare – Volei Club Banatul Caransebeş (ora 18:00).