Stadion: „Comunal”, Blejoi. Spectatori: 200.
Au marcat: Cr. Vasile (39, 68), Lambru (44), Stanca (79).
CS Blejoi: Ad. Gheorghe – Cl. Stoica (66 M. Anghel), Iordache, Filip, Stanca – Ir. Dumitru (cpt 63 Enciu), Rudaru – Ruptureanu (75 Sterie), Cr. Vasile, Vl. Badea (63 A. Manea) – Lambru. Antrenori: Răzvan Vlad şi Emil Coşieru.
Avântul Măneciu: Toma – Pucheanu, M. Moise, G. Stanciu, Dr. Sârbu (48 D. Modrisan) – Năstase (55 Dobre), Alangescu – Al. Ciobanu (26 C. Savu, 70 Chercheata), Tudorache, Ov. Onea (cpt) – Al. Neagu. Antrenor: Dorinel Beznea.
Cartonaş roşu: – / G. Stanciu (41).
Au arbitrat: Alex Vulpe (Ploieşti) – Cătălin Popovici (Ploieşti) şi Mădălina Crăciun (Negoeşti).
Observator: Cătălin Popescu (Ploieşti).
Jucătorul meciului: Cristian Vasile (CS Blejoi).

După mai multe evoluţii pe alocuri modeste, care nu au amintit deloc de formaţia care, efectiv, încânta prin fotbalul jucat în prima parte a sezonului, CS Blejoi s-a descătuşat, sâmbătă, cu prilejul partidei cu Avântul Măneciu, formaţie care a învins-o cu un categoric 4-0. A fost, de altfel, cea mai clară victorie a băieţilor lui Răzvan Vlad în 2017, una fără istoric, în condiţiile în care gazdele au înscris câte două goluri în fiecare repriză, ratând şi alte numeroase ocazii. CS Blejoi a făcut totul „ca la carte” în partida de pe teren propriu cu Avântul Măneciu, una în care golgheterul Cosmin Lambru şi-a intrat în rol, cu o reuşită şi alte patru şanse mari, între care şi o bară, toate irosite în primul sfert de oră, în faţa „bravului” Toma. În schimb, oaspeţii au avut o singură tentativă în primele 45 de minute, când C. Savu a şutat periculos din interiorului careului, punându-l la treabă pe Ad. Gheorghe. Pe picior de egalitate până spre finalul primei reprize, cele două echipe au terminat în situaţii total diferite actul de debut. Mai întâi, voleul lui Cr. Vasile (39), din zece metri, la centrarea lui V. Badea a produs deschiderea scorului, pentru ca, în minutul 45, Lambru să puncteze şi el, din centrul careului, şi să stabilească scorul pauzei. Între cele două reuşite am consemnat şi eliminarea lui G. Stanciu (41), care l-a oprit pe Badea în situaţie iminentă de gol. După alte câteva ocazii ale lui Badea şi Lambru, în debutul părţii secunde, blejoienii au dus scorul la 3-0, prin acelaşi Cr. Vasile (68), cu un şut plasat din interiorul careului. Gazdele nu s-au oprit aici şi, până la final, au mai înscris o dată prin Şt. Stanca (foto, 79), printr-o lovitură de cap, victoria băieţilor lui Răzvan Vlad fiind una de necontestat după aspectul jocului, dar şi după cel „vestimentar”, negrul purtându-le noroc, în weekend, lui Lambru şi compania.