CS Blejoi – CSO Măgura Slănic 7-0 (1-0)

Marcel Marin, Bogdan Chitic

Stadion: „Comunal”, Blejoi. Spectatori: 200.
Au marcat: V. Ursu (42), Cr. Vasile (50, 71), Cr. Mihăiţă (56, 82), I. Filip (63), M. Anghel (75).
CS Blejoi: Ad. Gheorghe – Cl. Stoica, I. Filip (cpt), D. Badea, Şt. Ghinea (46 M. Anghel) – Rudaru (76 I. Pârvu), V. Ursu – Ruptureanu (67 I. Burchi), V. Badea, Cr. Mihăiţă – Cr. Vasile (76 Al. Moise). Antrenori: Răzvan Vlad şi Emil Coşieru.
CSO Măgura Slănic: I. Mirea – Al. Stoica, C. Butoi Al. Pârvu (cpt), V. Paraschiv (52 V. Năstase) – Fl. Gheorghe, Rob (69 I. Răduţă) – Cl. Ducu (9 Ghiompirică), I. Oprea, Ivancea (62 Fl. Badea) – I. Petre. Antrenori: Constantin Butoi şi Cristian Bădulescu.
Cartonaşe galbene: Rudaru (68), I. Burchi (76) / Rob (5), Al. Stoica (63, 84), C. Butoi (71), Al. Pârvu (81). Cartonaşe roşii: – / Al. Stoica (84).
Au arbitrat: Marius Petre (Poienarii Apostoli) – Ionela Golea (Bucureşti) şi Ştefan Călăraşu (Câmpina).
Observator: Mihail Ionescu (Ploieşti).
Jucătorul meciului: Cătălin Ruptureanu (CS Blejoi).

Disputat sâmbătă dimineaţă, la Blejoi, duelul dintre vicecampioana en-titre şi nou-promovata CSO Măgura Slănic nu a reprezentat un cadou pentru patronul echipei oaspete, Mihai Ion, cel care în ziua partidei a împlinit 62 de ani, vizitatorii rezistând doar o repriză în faţa băieţilor lui Răzvan Vlad.
După 1-0 la pauză, prin golul marcat de ex-petrolistul V. Ursu (42), care a reluat din apropierea careului mic, după respingerea lui Mirea, la şutul lui Badea, blejoienii au deschis robinetul cu goluri în actul secund. Dacă, în prima repriză, gazdele s-au întrecut în ratări, Cr. Vasile (20), Ruptureanu (38) şi Rudaru (39) nereuşind să înscrie din situaţii clare, partea secundă a adus un galop de sănătate. Mai întâi, Ruptureanu, scăpat în banda dreaptă, i-a pasat lui Cr. Vasile (50), care a şutat cu sete, la semi-înălţime, pentru 2-0! A fost, practic, reuşita care a descătuşat formaţia blejoiană, Cr. Mihăiţă (56) – din pasa aceluiaşi Ruptureanu – urcând scorul la 3-0, iar Filip (63) a marcat golul 4 după o primă ratare a loviturii de pedeapsă în urma unui fault al lui Stoica asupra lui Cr. Vasile. Până la final, blejoienii au mai punctat de trei ori, prin Cr. Vasile (71), M. Anghel (75) şi Cr. Mihăiţă (82) – acesta din urmă din centrarea nou-intratului Moise.
De menţionat că, imediat după golul de 6-0, antrenorul secund al oaspeţilor, Cristian Bădulescu, a fost eliminat pentru proteste aduse „centralului” Marius Petre, la o fază anterioară, într-un moment în care soarta jocului era, de mult, pecetluită.