După primul meci de verificare disputat miercuri, la București, cu Steaua, echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploiești a plecat în Bulgaria, unde, la finalul săptămânii trecute, a continuat seria partidelor amicale, luând parte la un turneu organizat de către Dobrudja 07 Dobrici.
Elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au întâlnit vineri și sâmbătă echipa gazdă, care deține Cupa Bulgariei, pregătită de Petar Penev.
În primul joc, disputat cu porțile închise, ploieștenii au început în formula Gijs Jorna, Julian Bissette, Laurențiu Lică, Bogdan Olteanu, Pavel Dushkov, Jose „Chema” Carrasco – Philipp Kroiss, intrând, apoi, și Aleksandar „Aga” Milivojevic (seturile 1, 4; titular în tiebreak), Ovidiu Darlaczi (seturile 1, 2, 4, 5), Cristian Bartha (setul 3; titular în setul 4).
De partea cealaltă, bulgarii au început cu Arnaudov, Enkov, Marinkov, Chavdarov, Georgiev, Mechkarov – Hristov, intrând, pe parcurs, Dimitrov și Meretev.
Tricolorul LMV a avut inițiativa în setul întâi, conducând cu 8:7 la primul timeout tehnic, desprinzându-se, apoi,la trei puncte la al doilea timeout tehnic (16:13). Gazdele au revenit în joc, reducând ecartul la un singur punct, dar ploieștenii au gestionat bine finalul de set, pe care și l-au adjudecat cu 25:21.
Punctul forte al ploieștenilor l-a reprezentat atacul, încheind cu un raport de 57% (13/23) – 46% (12/26). Totodată, au bifat și trei blocaje, iar preluarea a funcționat în mare parte bine (59% pozitivă, 41% perfectă).
În setul secund, coordonatele jocului au fost cam aceleași precum în actul întâi, iar Tricolorul LMV a menținut un ecart mic, dar liniștitor, scor 8:6, 16:12, 21:19, impunându-se, ca în primul set, cu scorul de 25:21.
Și de data aceasta, ploieștenii au avut o evoluție bună la atac (57% – 42%), adăugând încă doi ași și trei blocaje, realizând, de asemenea, mai puține erori decât adversarii.
În actul al treilea, eficiența în atac a Tricolorului LMV nu a mai fost aceeași, iar Dobrudja 07 a profitat, controlând setul încă din prima parte, când s-a distanțat la 8:4. Echipa bulgară s-a desprins, apoi, tot mai mult, scor 16:11, respectiv 21:15, adjudecându-și setul cu scorul de 25:17.
A fost un set încheiat fără blocaj pentru ploieșteni, spre deosebire de adversari, care au reușit șase blocaje. În atac, raportul a fost 52% (11/21) – 40% (10/25) pentru gazde, în vreme ce Tricolorul LMV a înregistrat 56% preluare pozitivă (50% perfectă), iar bulgarii – 59% (47%).
Elevii antrenorilor Stancu și Marinescu au început mai bine actul al patrulea, conducând la primul timeout tehnic (8:7). Însă, problemele la preluare (au încheiat setul doar cu 38% recepție pozitivă și 24% perfectă), în comparație cu performanța adversarilor (67% poz., 57% perf.), au oferit ocazia bulgarilor să preia controlul jocului, iar la al doilea timeout tehnic Dobrudja 07 conducea, scor 16:12.
9-bTricolorul LMV a reușit să echilibreze jocul, reducând din diferență, ajungând chiar la un singur punct, însă a fost prea târziu, echipa din Bulgaria câștigând actul cu scorul de 25:23. La atac nicio echipă nu a excelat în acest set (40%-34% în favoarea ploieștenilor), diferența fiind realizată de apărare.
Astfel, s-a ajuns în tiebreak, unul dominat de gazde, în prima parte, scor 5:4, 10:6, 12:8. Dar, Tricolorul LMV a întors soarta setului, pe care l-a încheiat cu un parțial de 10:4, adjudecându-l cu scorul de 18:16, câștigând jocul cu 3:2 la seturi, după două ore și cinci minute.
În tiebreak, ploieștenii au fost mai concentrați la preluare (80% poz., 73% perf.), dar și în atac (57%; 12/21).
De la Tricolorul LMV au punctat Jorna 17p, Bissette 16p, Lică 13p, Olteanu 12p, Aga 10p, Dushkov 9p, Chema 2p, Bartha 1p. Olandezul Jorna s-a remarcat, de asemenea, atât la preluare (66% poz., 60% perf./35 total), cât și în atac (52%, 13/25), punctând de două ori din serviciu și de două ori prin blocaj.
De asemenea, Bissette a încheiat cu 5 blocaje și 53% procentaj pe atac (10/19), Lică a punctat de 13 ori din 35 de atacuri, Olteanu 9/17 (53%), reușind și două blocaje, Aga a punctat de 8 ori din 12 încercări (67%), iar Dushkov a avut procentaj de 50% (6/12) în atac, realizând și trei blocaje. În plus, Kroiss a încheiat cu 62% preluare pozitivă (46% perf.).
Sâmbătă seară, Tricolorul LMV a jucat o nouă partidă în compania formației bulgare Dobrudja 07 Dobrici, într-un meci în care elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au dominat de la un capăt la celălalt al întâlnirii, adjudecându-şi toate cele patru seturi disputate.
Ploieştenii au început în următoarea formulă: Gijs Jorna, Pavel Dushkov, Laurențiu Lică, Aleksandar „Aga” Milivojevic, Julian Bissette, Cristian Bartha – Philipp Kroiss. Au intrat, pe parcurs, și Ovidiu Darlaczi, Jose „Chema” Carrasco, Bogdan Olteanu.
La bulgari au evoluat Meretev, Aranudov, Dimitrov, Marinkov, Chavdarov, Georgiev – Todorov; Mechkarov, Chernokochev, Enkov.
În setul întâi, ploieștenii au preluat inițiativa încă după primul timeout tehnic, distanțându-se treptat, dar sigur, adjudecându-și actul cu scorul de 25:20.
A fost un set în care, practic, jucătorii Tricolorului LMV au fost superiori la toate capitolele principale, înregistrând 19 atacuri reușite din 29 (66%), cu o preluare de 68% pozitivă (47% perfectă), precum și două blocaje.
În setul secund, chiar dacă preluarea nu a mai funcționat la fel de bine (53% poz., 27% perfectă), eficiența atacului (72%, 13/18) a oferit un control deosebit echipei ploieștene, Tricolorul LMV distanțându-se din start, scor 8:5, pentru a se desprinde tot mai mult, scor 16:12, respectiv 21:13, încheind actul cu scorul de 25:17, după 23 de minute.
De asemenea, și serviciul a fost mult mai exact, bifând patru ași, în vreme ce atenția s-a îndreptat și la blocaj, reușind trei puncte.
Setul următor, Dobrudja 07 a încercat să ofere o replică, menținându-se mai aproape, în prima parte, scor 8:7. Dar, Tricolorul LMV a dus ecartul, din nou, la trei lungimi, scor 16:13, iar apoi s-a desprins chiar la patru puncte, scor 21:17. Gazdele au forțat o revenire pe final, însă ploieștenii au gestionat bine secvențele finale, impunându-se cu scorul de 25:22.
De data aceasta, chiar dacă adversarii au avut cea mai bună evoluție din meci, cu procentaj de 54% (13/24) pe atac, trei blocaje și 50% recepție pozitivă (40% perfectă), elevii antrenorilor Stancu și Marinescu au fost la înălțime. Astfel, aceștia au răspuns cu 76% recepție pozitivă (62% perfectă), o precizie de 62% pe atac (15/24), două blocaje, precum și doi ași.
S-a mai jucat, apoi, încă un set, dominat tot de ploieșteni, care au menținut o distanță de două-trei puncte până în a doua parte a actului, când s-au desprins decisiv, la 21:16, închizând setul la 25:17.
În total, Tricolorul LMV a încheiat cu procentaj de 59% în atac (60/101), față de doar 45% pentru bulgari (38/84), iar la recepție raportul a fost de 68% poz. (44% perf.) – 39% poz. (29% perf.). În plus, ploieștenii au reușit 10 puncte din serviciu, față de doar trei ale adversarilor, dar și zece blocaje, adică dublu față de echipa din Bulgaria.
În privința performanțelor individuale, „Aga” a avut o evoluție excelentă, realizând cele mai multe puncte (19), 17 puncte din 24 în atac (71%), doi ași, bifând și o recepție de 64% pozitivă și 44% perfectă (25).
Lică a încheiat al doilea la capitolul puncte reușite, cu 17, urmat de bulgarul din tabăra ploieșteană, Dushkov (13p), apoi Bissette (11p), Jorna (10p), Darlaczi (5p), Bartha (3p), „Chema” (2p) au completat lista.
Lider la blocaje a fost, din nou, Bissette, cu șase puncte reușite din blocaj, la care s-au adăugat patru pe atac din 8 (50%). Jorna a înregistrat 60% procentaj în atac (6/10), reușind, totodată, un blocaj și trei ași (cei mai mulți din tabăra ploieșteană), având 86% la preluare pozitivă și 36% perfectă (14).
De asemenea, de remarcat și faptul că Dushkov a încheiat cu procentaj de 67% în atac (10 atacuri reușite din 15 încercări), adăugând și două blocaje, iar liberoul Kroiss a înregistrat 67% la preluare pozitivă și 52% perfectă (27).