Tricolorul LMV Ploieşti – CSA Steaua Bucureşti, astăzi, ora 18:00

După câteva partide mai mult de verificare disputate în campionat, deşi au existat câteva probleme în unele cazuri, echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploieşti începe o perioadă foarte aglomerată şi complicată, cu meciuri foarte importante pentru obiectivele stabilite în acest sezon.
Astfel, cu o săptămână înainte de debutul în sezonul 2018 al CEV Challenge Cup, când se vor deplasa pe terenul elveţienilor de la Lausanne UC, pentru manşa tur din ultima rundă de calificare, elevii antrenorilor Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu vor disputa meciul tur din sfertul de finală al Cupei României, în care vor întâlni pe Steaua Bucureşti, în Sala „Olimpia”. Iar apoi, după revenirea din Elveţia, se vor deplasa pe terenul campioanei en-titre, Volei Municipal Zalău, pentru meciul din etapa a X-a a Diviziei A1.
Pentru Olteanu şi compania partida de astăzi reprezintă momentul revanşei pentru înfrângerea suferită în debutul campionatului, pe terenul formaţiei Steaua, care a rămas, de altfel, singurul insucces al ploieştenilor în actualul sezon competiţional. În plus, Tricolorul LMV şi-a propus în acest sezon nu doar câştigarea campionatului, ci şi cucerirea Cupei României.
Iar orice altceva decât un succes în trei sau patru seturi în partida din această seară ar însemna un eşec pentru echipa ploieşteană, deoarece sistemul de desfăşurare este similar cu acela din cupele europene, luându-se în calcul punctele acumulate de cele două formaţii în ambele manşe (pentru victorie cu 3:0 sau 3:1 se acordă trei puncte, pentru victorie în tiebreak se acordă două puncte, iar pentru înfrângere în tiebreak se acordă un punct). În caz de egalitate după cele două manşe, tur-retur, se va juca un „set de aur”, până la 15.
De menţionat că, spre deosebire de Steaua, care a fost pe a patra poziţie în campionatul trecut, Tricolorul LMV Ploieşti a mai jucat un tur preliminar în actuala ediţie a Cupei României, având în vedere că s-a clasat pe locul al cincilea, iar primele patru echipe din Divizia A1 din sezonul precedent s-au calificat direct în sferturile de finală. Ploieştenii au evoluat în turul preliminar cu CSŞ 2 CNE Baia Mare, în deplasare, impunându-se în minimum de seturi, scor 25:14, 25:17, 25:13.
Meciul din această seară urmează să fie arbitrat de gălăţenii Lucian Năstase şi George Grădinaru, iar observator va fi chiar preşedintele federaţiei, Gheorghe Vişan. Manşa retur este programată pe 13 decembrie.
Tot astăzi, în Cupa României mai sunt programate manşele tur din confruntările CSM Bucureşti – SCM U Craiova (ora 17:00) şi Volei Municipal Zalău – CS Unirea Dej (ora 18:00). Manşa tur a celuilalt sfert de finală, Arcada Galaţi – Dinamo Bucureşti, este programată pe 29 noiembrie.

Pe locul al treilea în campionat, după opt etape

Luni, în Divizia A1 la volei masculin a fost programat meciul restanţă din etapa a VI-a dintre Universitatea Cluj şi CS Arcada Galaţi, care a readus ierarhia generală la zi, implicată direct fiind şi echipa Tricolorul LMV Ploieşti.
Chiar dacă au renunţat la antrenorul bulgar Nikolay Jeliazkov, săptămâna trecută, Neculai Harabagiu preluând funcţia de „principal”, gălăţenii au obţinut toate cele trei puncte puse în joc pe terenul clujenilor, impunându-se cu scorul de 3:1 (18:25, 25:22, 25:11, 25:22). Astfel, CS Arcada Galaţi rămâne singura formaţie din campionat care a punctat în toate meciurile disputate până acum, şi a revenit înaintea echipei Tricolorul LMV Ploieşti în clasament, prahovenii coborând pe locul al treilea. Totuşi, ploieştenii se află doar la un punct în urma primelor două clasate, CSA Steaua Bucureşti şi CS Arcada Galaţi.
De remarcat faptul că echipa antrenată de Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu nu a pierdut puncte decât în confruntările cu Steaua şi cu Arcada, cedând în minimum de seturi la Bucureşti şi câştigând în tiebreak la Galaţi.