Astra II – CS Blejoi 4-2 (0-0)

Stadion: ,,Prahova”. Marcatori: G. Şerban (57), Khalil (70, 95), Găvârliţă (78) / Cr. Mihăiţă (48), Pîrvu (83)
Astra II (repriza I): Nedelcovici – Dobre, Popescu, F. Ioniţă, Mihăilă – B. Matei, Banu, Şerban – Culda, Bărbulescu, Dr. Gheorghe.
Astra II (repriza a II-a): Rudniţchi – Belu, Vârtej, Barbir, Marinescu – Barîcă, Pahonţu – Vâlceanu, Khalil, Kalaitan –Găvârliţă. Antrenor: Marius Măldărăşanu.
CS Blejoi (repriza I): Ad. Gheorghe – C. Stoica, Iordache, D. Badea, Anton – Enciu – Anghel, Rudaru, Cr. Vasile, Vl. Badea – Vintilă.
CS Blejoi (repriza a II-a): Ad. Gheorghe – Ruptureanu (Stoica), Iordache, Filip, Anton (Vl. Badea) – Ir. Dumitru – Cr. Mihăiţă, Bojoagă, Pîrvu, Cr. Vasile – Vintilă. Antrenor: Razvan Vlad
Arbitri: Alex Vulpe – Bogdan Ciocoiu, Adrian Ioniţă.

Astra - Blejoi2

“Satelitul” Astrei – formaţie din Liga a III-a şi CS Blejoi – liderul din Liga A Prahova s-au întâlnit sâmbătă, pe terenul “Prahova”, acesta fiind primul joc de pregătire aproape de “condiţiile de competiţie”, pe teren de iarbă, nu pe suprafaţă sintetică. S-a jucat chiar mai mult decât un “meci normal”, cele două echipe convenind să dispute 100 de minute, nu 90, a doua repriză fiind prelungită cu 10 minute, până la urmă, Astra, sub comanda lui Marius Măldărăşanu, Laurenţiu Costache şi Florentin Rădulescu impunându-se cu 4-2.
A fost un test util, cu două părţi diferite, ca “estetică”, în prima dominând echilibrul, pentru ca, după pauză, tinerii jucători ai Astrei să se impună, beneficiind de o formă fizică mai bună şi de un efectiv mai “generos”, plus două “plombe” de la prima echipă – Claudiu Belu, suspendat la prima echipă, din cauza cartonaşelor galbene şi Vâlceanu, care nu a intrat în planurile lui Iordănescu pentru jocul de la Cluj al Astrei – fiind trimise “la munca de jos”.
Nu au lipsit nici nervii, la propriu, Ruptureanu (min. 75, pentru că a scuipat un adversar) fiind eliminat şi înlocuit cu Stoica! De remarcat că fiecare dintre echipe a avut şi absenţe în lot, la Blejoi – Ghinea (răcit) şi Ursu (accidentat), respectiv internaţionalul de juniori Radu Chiriac, la Astra.