Marian Dima

Sâmbătă nu a fost doar “ziua lui Chiriţă” în fotbalul ploieştean, ci şi a doua etapă a preliminariilor pentru Europeanul Under 19, pe stadionul “Ilie Oană”. Din păcate, într-un anonimat aproape total, condiţiile meteo vitrege şi schimbarea programării partidelor, echipa ţării noastre jucând la “concurenţă” cu prima reprezentativă (care a învins cu acelaşi scor, 2-1 în Israel) făcând ca tribunele arenei ploieştene să fie aproape goale! Publicul iubitor de fotbal are însă şansa de a încuraja reprezentativa U19 a României mâine, când are loc ultima partidă a turneului, meciul decisiv de calificare cu Ucraina, elevilor lui Adrian Boingiu fiindu-le necesară o remiză, pentru a merge la EURO.
Sâmbătă, România a învins cu 2-1 reprezentativa similară a Suediei, în cea de-a doua partidă din cadrul Turului de Elită, reușitele lui Tudor Băluță din minutul 33 şi Alexandru Mățan, în minutul 58, făcând din echipa noastră lider în Grupa 4, cu 6 puncte , la capătul unei noi prestaţii solide, de calitate.