Sâmbătă şi duminică, la Complexul Sportiv „Iolanda Balaş Soter” din Bucureşti, s-a desfăşurat etapa finală a Campionatelor Naţionale de Atletism pentru copii 1, 2 şi 3, la care au participat peste 1.200 de sportivi din ţară. Printre micuţii atleţi remarcaţi la această ediţie a competiţiei naţionale s-au regăsit şi reprezentanţi de la Clubul Sportiv Municipal Ploieşti, pregătiţi de antrenorii Robert Munteanu, Gabriel Hurmuz şi Miruna Trifan.atleti b
Clubul ploieştean a cucerit două medalii, dintre care cea mai strălucitoare a fost cea de argint obţinută de Mihai Cristian Vlădoiu (foto sus), elevul antrenorului Gabriel Hurmuz devenind vicecampion naţional în cadrul probei de triatlon la copii 3.
Cealaltă medalie din tabăra ploieşteană a fost de bronz şi a fost câştigată de Ianis Moise (foto stânga), sportivul pregătit de Robert Munteanu sosind al treilea la proba de 200 metri, la categoria copii 1. De asemenea, de la CSM Ploieşti s-au mai situat între primele 8 locuri următorii sportivi: Ianis Moise – locul 4 în proba de 80 metri, la copii 1; Ioana Cazacu – locul 8 în proba de 50 metri garduri, la copii 3; ştafeta de 5×80 metri (în formula Vlad Ioniţă, Robert Constantin, Demis Trandafir, Damian Păunescu şi Radu Negulescu) – locul 7 la copii 2; Iarina Vasilescu – locul 6 în proba de aruncare a mingii de oină, la copii 3.