Campionatul European de Baschet U16 – Divizia B, la feminin, a ajuns în fazele eliminatorii, competiţia având loc la Podgoriţa, în Muntenegru. După ce la ediţia de anul trecut a competiţiei continentale la categoria U16 România a retrogradat din Divizia A, ocupând locul 16, la ediţia care are loc în Muntenegru Naţionala tricoloră încearcă să revină în primul eşalon valoric.
Reprezentativa României, condusă de antrenorul principal Miroslav Popov şi de asistenţii Marian Enache şi Victor Constantin, a făcut parte din grupa C preliminară la competiţia care a început în urmă cu o săptămână. Printre jucătoarele care au fost incluse în selecţionata tricoloră la campionatul continental se regăseşte şi o sportivă ploieşteană, Andreea Dumitru, de la CSŞ CSM Ploieşti, formată de profesoara Loredana Munteanu.
După primele trei meciuri disputate, echipa României se afla pe locul secund, la egalitate cu Israel, cele două formaţii care câştigaseră toate partidele jucate. Baschetbalistele tricolore au învins, pe rând, selecționatele din Elveția, scor 58-49 (pe sferturi 15-8, 8-4, 17-16, 18-21), Irlanda, scor 57-50 (12-8, 12-10, 14-12, 19-20), Luxemburg, scor 56-44 (8-20, 23-10, 11-8, 14-6).
În penultimul meci al grupei, disputat luni seară, Naţionala României a evoluat în duelul pentru prima poziţie, cu Israel, pierzând, însă, categoric, scor 39-73 (10-18, 9-16, 10-22, 10-17). Astfel, tricolorele aveau nevoie de victorie în ultima partidă, disputată marţi seară, în compania ultimei clasate, echipa din Kosovo, pentru a-şi asigura prezenţa în sferturile de finală ale competiţiei.
Echipa tricoloră s-a impus fără emoţii, câştigând cu scorul de 77-44 (18-5, 14-13, 23-14, 22-12), ocupând locul al doilea în clasamentul grupei.
Jucătoarea ploieşteană Andreea Dumitru a evoluat în patru partide dintre cele cinci disputate de echipa tricoloră, având o medie de 12.1 minute petrecute pe parchet, bifând 8 9-bpuncte, 7 recuperări, 5 intercepţii, 4 pase decisive şi un capac.
Andreea nu a evoluat în prima partidă a României, cu Elveţia, după care a jucat 18 minute în partida cu Irlanda, chiar mai mult decât în ultimul meci (16 minute), cu formaţia din Kosovo, în care a fost şi titulară.
Clasamentul celor patru grupe preliminare de la Campionatul European, Divizia B, este următorul:
Grupa A: 1. Grecia 10 puncte, 5 victorii-0 înfrângeri; 2. Suedia 9p, 4-1; 3. Muntenegru 8p, 3-2; 4. Marea Britanie 7p, 2-3; 5. Islanda 6p, 1-4; 6. Macedonia 5p, 0-5.
Grupa B: 1. Portugalia 8p, 4-0; 2. Slovenia 7p, 3-1; 3. Estonia 6p, 2-2; 4. Slovacia 5p, 1-3; 5. Bulgaria 4p, 0-4.
Grupa C: 1. Israel 10p, 5-0; 2. România 9p, 4-1; 3. Irlanda 8p, 3-2; 4. Elveţia 7p, 2-3; 5. Luxemburg 6p, 1-4; 6. Kosovo 5p, 0-5.
Grupa D: 1. Finlanda 10p, 5-0; 2. Belarus 9p, 4-1; 3. Ucraina 8p, 3-2; 4. Novegia 7p, 2-3; 5. Bosnia şi Herţegovina 6p, 1-4; 6. Albania 5p, 0-5.
Astfel, în sferturile de finală s-au calificat primele două clasate din fiecare grupă, România urmând să întâlnească învingătoarea grupei D, Finlanda, partida fiind programată astăzi, de la ora 17:00 (ora României).
Câştigătoarea dintre cele două echipe se va confrunta pentru un loc în finală cu învingătoarea sfertului dintre Grecia şi Slovenia, programat înaintea disputei tricolorelor, de la ora 14:45. În celelalte două sferturi de finală se vor confrunta, tot astăzi, Portugalia cu Suedia (ora 19:15), respectiv Israel cu Belarus (ora 21:30).
Primele trei clasate din ierarhia finală urmează să promoveze în Divizia A a Campionatului European de anul viitor.
Lotul complet al echipei României la competiţia continentală din Muntenegru este alcătuit din următoarele jucătoare: Rebecca Lipovan, Eva Petrof, Andreea Horlea, Diana Ignat, Anamaria Pop, Andreea Dumitru, Anisia Croitoru, Raluca Lungu, Cătălina Ion, Daria Botorogeanu, Alexandra Mangra, Ioana Bota.