Marcel Marin, Marian Dima

La sfârşitul săptămânii trecute, la Braşov, s-a încheiat şi ultimul „episod” al turneelor de 8-bpregătire de vară – Braşov Cup, ultimul dintre cele 4 weekend-uri fotbalistice organizate de către CS Colţea – Celta Braşov (patron Ciprian Jurubescu)  aducând la start şi trei echipe de copii din judeţul nostru.
Cea mai bună performanţă a obţinut-o Petrosport Ploieşti, prin echipa juniorilor 2007, care a câştigat medaliile de bronz.
Echipa pregătită de Iulian Cojocaru a câştigat grupa din care a făcut parte, învingând pe Celta Braşov, cu 4-0, Primavera Deva 2-0, Viitorul Constanţa (1-0) şi FK Miercurea Ciuc, scor 5-1.
Apoi, în grupa semifinală, ploieştenii au înregistrat două rezultate de egalitate, identice, 1-1, atât cu Viitorul Piteşti , cât şi cu Real Junior Vaslui. Iar în finala mică, pentru locurile 3-4, Petrosport 2007 a învins pe Sepsi OSK cu 3-0, finala turneului revenindu-i clubului Dinamo (1-0 cu Vaslui).
Lotul echipei ploieştene a fost format din: Iniaki Cojocaru – Mihai Alexe, Eric Alupoaiei (4 goluri), Ştefan Angelescu, Radu Dinescu, Rareş Iliescu (1), Eric Lefter, Adiţă Prepeliţă (1), Horia Procopie (3), Gabi Rădulescu (1), Mihai Sîrbu, Ianis Spiridon (2), Vlad Stancovici (5), Andrei Vlăduţă.
La categoria jucătorilor născuţi în 2008, acelaşi club, Petrosport, a participat cu o echipă 8-csub comanda lui Gabriel Lefter, care a terminat întrecerea de asemenea pe o poziţie onorabilă – locul 5.
Rezultatele grupei 2008 au fost următoarele: 10-0 cu Colţea Braşov, 3-0 cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe, 0-2 cu Viitorul Constanţa, 3-0 cu CSS Corabia (scor stabilit la masa verde, din cauza substituirii unor jucători!!!, după ce, pe teren, echipa din Corabia se impusese cu 2-1) şi 0-3 cu Viitorul Argeş. În turneul pentru locurile 5-8, Petrosport a depăşit CSS Braşovia, cu 5-0 , apoi pe Csíkszereda Miercurea Ciuc cu 4-3 la loviturile de departajare, după 1-1 în timp regulamentar, ocupând poziţia a 5-a, la finalul turneului, câştigat de Junior Braşov (2-1 în finală cu Viitorul Constanţa) .
Lotul de jucători al echipei Petrosport a fost compus din: David Panait – Andrei Moroiţă (2), Andrei Oancea (4), Davide Ciofu (2), Denis Stoica (2), Rareş Barbu (2), Alexandru Constantin (3), Rareş Drăghici (1), Denis Crăciun (1), Andi Câmpeanu (2).

Fiul lui Andi Crângu, golgheter la Şcoala Toader!

8-dLa categoria 2010, Prahova a fost reprezentată de Şcoala de Fotbal Toader, echipă “desprinsă” tot din Petrosport, jucătorii pregătiţi de Claudiu Toader încheind întrecerea rezervată grupei lor de vârstă pe locul 5.
SF Toader a învins, în grupă, AS Steagul Braşov , scor 3-2, apoi cu 3-2 pe Cetatea Râşnov şi 6-1 pe Santos Bucureşti, pierzând cu 4-2 meciul cu Juniorul Braşov. În fazele superioare ale competiţiei, ploieştenii au bifat 2 înfrângeri, 2-4 cu AS Prejmer şi 3-5 cu Viitorul Cluj, pentru ca într-un meci de clasament adversara să fie o echipă de peste Prut, Sportul Chişinău, scor 4-1.
Lotul a fost format din următorii jucători: Matei Popa – Cristian Mihăilă (1), Rareş Crăciun, Robert Ciubotaru (5), David Baciu (7), Daniel Călin (1), Cristian Crângu (fiul fostului preşedinte al Petrolului, Andi Crângu, care a fost chiar golgheterul echipei, cu 9 goluri), Iustin Păuna, Ayan Oprea, Mihai Matache, Andrei Ene, Valentin Alexe.
La această categorie de vârstă, tot Dinamo a câştigat finala, trecând cu 3-0 de Prejmer.