Echipa de handbal masculin CSM Ploiești a disputat, la finalul săptămânii trecute, primul meci de pe teren propriu din Divizia A, al doilea eșalon valoric din handbalul românesc. Echipa ploieșteană nu are drept de promovare, fiind o formație alcătuită în totalitate din juniori, pe scheletul grupării vicecampioane din sezonul trecut de la juniori II.
Elevii antrenorului Silviu Stănescu au debutat cu o înfrângere drastică în Divizia A (scor 28-41), pe terenul formației secunde a prim-divizionarei AHC Dobrogea Sud Constanța, după care, în etapa a II-a, au avut pauză, în serie fiind un număr impar de echipe (7).
În etapa a III-a, însă, CSM Ploiești a avut programată prima partidă din Sala „Olimpia”, întâlnind pe CSM Alexandria, care câștigase cu CSU Târgoviște, în etapa I (scor 51-18), dar cedase cu Dobrogea Sud Constanța, în runda secundă (scor 26-33).
Tinerii handbaliști ploieșteni s-au menținut bine în jocul cu CSM Alexandria, însă au cedat cu scorul de 25-30, după ce la pauză se aflau la două lungimi în urma adversarilor, scor 13-15.
În celelalte meciuri ale etapei din seria B, AHC Dobrogea Sud Constanța a obținut cea de-a treia victorie consecutivă, întrecând, pe teren propriu, scor 27-26 (15-14), pe CS Medgidia, în vreme ce CSU Pitești a câștigat, în deplasare, cu CSU Târgoviște, scor 38-31 (18-13).
Pentru CSM Ploiești urmează, în această seară, meciul cu CS Medgidia, din deplasare, contând pentru etapa a IV-a. Partida este programată să înceapă de la ora 18:30, în Sala „Iftimie Elisei”, fiind arbitrată de Cristian Popa (Galați) și Ionuț Velișcă (Buzău).
În cadrul etapei mai sunt programate meciurile CSU Pitești – AHC Dobrogea Sud Constanța II și CSM București II – CSU Târgoviște, cel din urmă fiind arbitrat de ploieștenii Claudiu Ghesoiu și Evelin Tănăsescu.