Echipa de handbal masculin CSM Ploiești a suferit cea de-a șaptea înfrângere din Divizia A, eșalonul secund valoric, în opt partide disputate. Juniorii ploieșteni, pregătiți de antrenorul Silviu Stănescu, au evoluat, vineri seară, pe terenul formației din fruntea ierarhiei în seria B, CSM Alexandria, care nu pierduse decât în duelul cu „satelitul” grupării din Liga Zimbrilor, AHC Dobrogea Sud Constanța.
Ploieștenii nu au avut, practic, nicio șansă în meciul de la Alexandria, gazdele desprinzându-se decisiv încă din prima parte a întâlnirii, intrând la pauză cu un ecart de 11 goluri, scor 19-8! Cu soarta victoriei deja decisă, partea secundă a confruntării a fost mai echilibrată, dar câștigată tot de formația teleormăneană, care și-a adjudecat cel de-al optulea succes din competiție, cu scorul de 37-25.
De menționat că gruparea prahoveană evoluează, în mare parte, cu echipa care în sezonul trecut devenea vicecampioană la juniori II, acum fiind în primul an de juniorat. Astfel că mari pretenții de performanță nu există (mai ales că nu are nici drept de promovare), cu toate că sumele cheltuite pentru participarea în campionatul seniorilor nu pot fi trecute cu vederea!
În celelalte meciuri ale etapei, AHC Dobrogea Sud Constanța II a învins, în deplasare, pe CS Medgidia, scor 36-31 (15-10), iar CSU Pitești a zdrobit, pe teren propriu, pe ultima clasată, CSU Târgoviște, scor 47-18 (21-10).
Runda următoare este programată la finalul acestei săptămâni, CSM Ploiești urmând să primească replica formației CS Medgidia, sâmbătă, de la ora 17:00, în Sala „Olimpia”. De asemenea, mai sunt programate meciurile AHC Dobrogea Sud Constanța II – CSU Pitești și CSU Târgoviște – CSM București, formația din fruntea ierarhiei, CSM Alexandria, având pauză.