CÂMPINA – INIMA FOTBALULUI PRAHOVEAN (XVII)

Constantin Dumitru – Plopeni

Continuăm serialul dedicat istoriei fotbalului prahovean, cititorii având ocazia ca în fiecare
sâmbătă să citească materiale „cu parfum de epocă” despre cei care au pus bazele fenomenului fotbalistic în judeţul nostru. Astăzi, un nou episod despre „mişcarea sportivă” din Câmpina.

Echipa Venus, văzută de „presa vremii” în campionatul oficial / ediţia 1925-1926.
<<Prahova II Ploeşti – Venus I Câmpina 1:0(1:0): „Prahova, una dintre cele mai redutabile echipe din cat. II-a a sub-comis. Reg. Ploeşti s’a deplasat Duminică
25 Octombrie la Câmpina, unde a susţinut un meci oficial contra clubului local „Venus”. Matchul în genere foarte interesant s’a terminat cu victoria oaspeţilor, prin marcarea unui singur punct în primele 10 minute ale reprizei I-a. Formaţiile: Prahova: Nae Tomescu; Coman, Baraş; Koga, Cristu, Brăslaşu; Dobrescu, Lazăr, Groosy, Oane şi Preda II. Venus: Blucher, Simionescu, Felix: Cocorandu, Constantinescu, Ţane; Crişan, Drăgănescu, Rigu, Marinaru, Stănescu. Remarc dela învinşi pe Simionescu, Rigu, Cocorandu şi Stănescu, iar dela învingători pe Tomescu, Preda III”. (31 octombrie 1925). U.F.P. (Uniunea Funcţionarilor Petrolişti) – Venus Câmpina 3:1(1:0). „Venus a suferit Duminică a doua înfrângere în actualul campionat din partea clubului U.F.P. din Ploeşti. Matchul în genere frumos nu se poate spune că s’a terminat cu victoria celui mai tare, din contra se poate spune că Venus-ul a fost superior adversarului. Cauza înfrângerei negrilor în cea mai mare parte trebuie atribuită portarului, care dacă nu se va antrena serios va duce pe simpaticii negri la noi înfrângeri. În prima repriză U.F P. reuşeşte primul goal prin Schiller, din 11 metri. După pauză mai marchează încă două puncte, Venus reuşind punctul de onoare prin Rigu din 11 metri. Formaţiile: U.F.P.: Rapotez, Magdo, Repezeanu, Balind, Witmerer, Tana, Buna, Alexandrescu, Iliescu, Schipper, Rădulescu. VENUS: Blucher, Ţane, Klaus, Rigu, Constantinescu, Gh. Gradiu I, Crişan, Marinaru, Groos, Drăgănescu şi Stănescu. Remarc dela U. F. P.: Schipper, Witmeler, Buna şi Alexandrescu. De la Venus pe: G. Constantinescu, Crişan şi Rigu. De relevat este faptul că în echipa negrilor au figurat 6 juniori. (I.I. Dadarlat – 26.11.1925). Venus Câmpina – Colţea Ploeşti 1:1(1:0). „Duminică 18. Venus a susţinut matchul oficial cu clubul Colţea, finalistă a campionatului din anul trecut şi una din cele mai bune echipe ploeştene. La prima întâlnire din toamna trecută partida s’a terminat cu acelaşi rezultat real (1:1). La ora 3 d.a. se începe matchul echipele aliniându-se astfel: Venus: Cristian, Nicolae Heklan, Lajos, Ţanea, Alexandru Gradiu, Drăgănescu; Stănescu, Ionescu Marinaru, Rigu, Crişan şi Pavelescu Serghie. Colţea: Carabalis; Iustin Ionescu, Serg. Ionescu, Popa, Modrogan, Cristescu, Corzea, Burmas, Dumitrescu, Ionescu M. şi Cucuteanu. Lovitura de picior o au negrii, care joacă numai cu 10 oameni; totuşi se menţin pe câmpul Colţei, desfăşurând un admirabil joc de pase. În minutul al 10-lea o combinaţie între Crişan şi Ionescu are ca rezultat marcarea unui punct de către acesta din urmă. Ceva mai târziu negrii obţin două colţuri, ce rămân netransformate. O descindere a Colţei, pe aripa dreaptă, aduce un colţ neutilizat. Către sfârşitul primei părţi intră şi al 11-lea jucător venusist. Negrii astfel întăriţi se menţin până la pauză pe câmpul roş-verzilor, fără însă a obţine altceva decât un corner ce rămâne deasemeni netransformat. După pauză ploeştenii caută să deschidă scorul practicând un joc iute. Atacurile lor sunt însă sfărâmate de apărarea negrilor şi în special de portarul lor, care se află într’o formă admirabilă. În minutul al 53-lea, în urma unei descinderi pe aripi, Colţea reuşeşte golul egalizator cu toată intervenţia portarului Negru, prin Mitică Ionescu. De aici înainte şi până aproape de sfârşit Colţea domină şi obţine rând pe rând trei colţuri rămase însă neutilizate. Cu 12 minute înainte de sfârşit arbitrul elimină din joc pe Lajos (Venus); totuşi negrii mută jocul pe terenul Colţei, sfârşitul găsind mingea la poarta oaspeţilor. Dela Venus întreaga echipă a jucat bine cu excepţia lui Pavelescu. Drăgănescu în noul post de half slab; în schimb Ţanea a fost cel mai bun om al negrilor. Lajos de asemenea a jucat frumos, în special în timpul cât a fost la înaintare. Heklau şi-a regăsit vechea-i formă, iar Rigu, deşi cam nervos, a condus bine înaintarea.
La Colţea Modrogan excelent tot astfel Justin şi Sergiu Ionescu, Cornea şi portarul Carabosia.>> (N. DADARLAT, 29 aprilie 1926).