CSM CSU Oradea a reuşit să se califice în semifinalele Ligii Naţionale de baschet masculin, joi, după ce a învins-o în deplasare pe BCMU FC Argeş Piteşti, cu scorul de 93-87 (15-20, 12-10, 19-15, 17-18, 30-24), după două reprize de prelungiri, în al treilea meciuri din sferturile de finală, potrivit Agerpres.
Campioana en titre, victorioasă pe teren propriu cu 81-77 şi 74-73, a câştigat seria cu scorul general de 3-0.
Valeika a trimis meciul în prelungiri, cu două aruncări libere transformate când mai erau 21 de secunde. Bishop a egalat pentru piteşteni cu 9 secunde rămase din prima repriză de prelungiri, după care orădenii au reuşit să se impună în finalul reprizei a doua.
Giordan Watson a fost cel mai bun de la campioni, cu 21 puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive, iar Arturas Valeika a reuşit 19 p, 7 rec, 3 pd. De la piteşteni s-au remarcat Tony Cal Bishop Jr, 25 p, 6 rec, şi Jahii Carson, 21 p, 4 rec, 5 pd.
U-Banca Transilvania Cluj a fost prima echipă calificată în semifinale.
Dinamo Ştiinţa Bucureşti a învins-o pe BC CSU Sibiu cu scorul de 64-56 (21-9, 19-19, 8-19, 16-9) şi a redus diferenţa la general, unde echipa de pe Cibin are acum 2-1.
În Şoseaua Ştefan cel Mare, Dinamo a început foarte bine şi s-a menţinut în avantaj la jumătatea partidei, dar cu zece minute înainte de final avantajul său era minim, 48-47. Dinamoviştii au dominat ultimul sfert şi au câştigat fără emoţii, cu 64-56.
MVP-ul meciului a fost dinamovistul Willie Kemp, cu 31 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive. De la oaspeţi s-au remarcat Randal Alan Falker, 15 p, 8 rec, şi Kevin Christopher Hardy, 14 p, 9 rec, 3 pd.
Următorul meci va avea loc astăzi, tot în Sala Dinamo.
Sferturile de finală se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.
CSM Phoenix CSU Galaţi, CSO Voluntari şi CS Municipal Mediaş au câştigat seriile pentru locurile 9-16, desfăşurate după sistemul cel mai bun din trei meciuri.