Prima jumătate a anului competiţional 2019 s-a încheiat cu succes pentru reprezentanţii Clubului Sportiv Comuna Berceni, pregătiţi de antrenorul Adrian Basarabeanu. Aceştia au participat, în perioada 21-23 iunie, la competiţia Practicom Badminton International Youth, care a avut loc la Frumuşani, în judeţul Călăraşi, la care au concurat, în total, 137 sportivi din România, Bulgaria şi Republica Moldova.
Sportivii de la clubul din Berceni au obţinut rezultate excelente prin sportivii Luca Pandele – locul 1 simplu băieţi, locul 1 dublu băieţi, locul 1 dublu mixt – şi Denisa Muscalu – locul 1 simplu fete, locul 1 dublu fete, locul 1 dublu mixt – la categoria U13; Matei Pandele – locul 1 simplu băieţi – la categoria U9; Dinu Pandele – locul 2 simplu băieţi, locul 3 dublu băieţi şi locul 3 dublu mixt – la categoria U15.
De menţionat că, la finalul turneului, Luca Pandele a fost premiat şi desemnat cel mai eficient sportiv al întrecerii.
De remarcat şi prestaţiile celorlalţi sportivi ai clubului prahovean, care au bifat meciuri bune: Daniel Tingirică, Ruxandra Filip, Tudor Petre, Delia Putaru, Izabela Dragomir, Andrei Garoseanu, Oana Chitea, Anastasia Coman, cei din urmă fiind de curând legitimaţi în cadrul secţiei de badminton de la Berceni.