Până la derby-ul nou-promovatelor dintre Turris-Oltul şi Fotbal Club Rapid, programat astăzi, care va confirma, clar, una dintre echipele cu pretenții îndreptățite la promovare, formația care va învinge luând o opțiune importantă, ultima rundă din eșalonul secund a ”limpezit” destul de mult ierarhia.
Petrolul, prin succesul clar de la Călărași a revenit în plutonul fruntaș, de unde, foarte probabil, după ce se vede acum, nu va coborî, mai ales în condițiile în care echipe cu pretenții, precum U. Cluj (mai ales), Farul, Călărași, nu par capabile de luptă, iar revelația Gloria Buzău nu are drept de promovare, cel puțin deocamdată (pentru că sunt zvonuri privind ”inventarea” unei portițe care să permită cluburilor de drept public să realizeze schimbarea în ”privat” înainte de promovarea efectivă, nu înainte de începerea sezonului!!!).
Buzoienii au marcat de şapte ori și au depăşit în clasament pe AFC UTA Arad la golaveraj, după un categoric 7-0 cu Sportul Snagov. De altfel, trupa lui Valeriu Răchită este, deocamdată, pe post de ”victimă perfectă”, fără punct luat! Iar situația clubului ilfovean este departe de a fi clară, fiind posibilă apariția unui nou patron al echipei, în locul lui Cătălin Rufă, deocamdată, la Snagov înregistrându-se o serie de jucători noi de la Carmen București.
După acest 7-0, buzoienii au acum în palmares recordul pentru scorul campionatului după primele trei etape, iar Valentin Alexandru, cu cele două goluri marcate în poarta ilfovenilor, a devenit noul golgheter al competiţiei.
Cealaltă echipă cu punctaj maxim din Liga 2 Casa Pariurilor este AFC UTA Arad, care a învins sâmbătă pe AFK Csikszereda Miercurea Ciuc. Arădenii au bifat al treilea succes consecutiv cu 3-0, precedentele victime fiind FC Petrolul Ploieşti şi Dunărea Călăraşi. Ca şi în runda precedentă, elevii lui Laszlo Balint au pecetluit soarta meciului pe final, după un nou gol al lui Rus (87) şi un penalty transformat de Ursu (90+3).
Singura echipă care le mai poate egala la puncte pe SCM Gloria şi UTA Arad este Turris-Oltul, însă teleormănenii vor avea un adversar dificil în această rundă, pe Fotbal Club Rapid, în epilogul etapei, marţi de la ora 18:45.
O altă nou-promovată, CSM Reşiţa, a rămas neînvinsă şi după această etapă. Conduşi încă din minutul 4 de Pandurii Lignitul, reşiţenii au egalat prin Ene în minutul 12, pentru ca Săulescu să stabilească scorul pauzei în minutul 40. Acelaşi Ene a închis tabela la 3-1 cu mai puţin de un sfert de oră înainte de final.
Gruparea din Valea Domanului are şapte puncte după trei meciuri şi ocupă ultima poziţie a podiumului, la egalitate cu CS Mioveni, dar cu golaveraj mai bun. Argeşenii au învins sâmbătă pe Viitorul Pandurii, prin golul marcat de Balint la şapte minute după pauză.

Măldărășanu, la prima victorie

Iar dacă Valeriu Răchită se chinuie la Snagov, celălalt prahovean care antrenează în eșalonul secund, Marius Măldărășanu, a bifat primul său succes în eșalonul doi, fraţii Herea contribuind la prima victorie din acest sezon a celor de la Metaloglobus, 3-0 cu Ripensia. Claudiu, cel mai mic dintre ei, a deschis scorul în prima repriză, în timp ce Ovidiu, care este şi căpitanul bucureştenilor, a reuşit dubla în repriza secundă.
Tot primul succes în actuala ediţie de campionat a reuşit şi Daco-Getica Bucureşti, care a produs surpriza pe “Dan Păltinişanu”, învingând cu 1-0 pe ASU Poli prin golul lui Răzvan Prodan.
În urma acestor două rezultate, au mai rămas doar trei echipe cu zero puncte în clasament, Dunărea Călăraşi, Pandurii Lignitul şi Sportul Snagov.