La finalul săptămânii trecute s-au derulat meciurile contând pentru etapa a treia a Ligii Elitelor, întrecerea destinată echipelor „U19” și „U17”. FC Petrolul Ploiești a întâlnit-o pe Academica Clinceni, cele două cluburi împărțindu-și victoriile în „dubla” disputată la Brazi, acestea fiind primele meciuri ”acasă” pentru juniorii petroliști.
Astfel, juniorii „U19” au „spart gheața” în acest campionat, impunându-se cu scorul de 2-0, deși au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică. Proaspăt debutant în echipa mare în întâlnirea de la Tg. Jiu, Leo Iovu a deschis scorul în fața ilfovenilor, punctând în minutul 29, pentru ca Dragoș Mănescu (70) să securizeze succesul elevilor lui Victor Roșca. Tehnicianul „galben-albaștrilor” a apelat, în această partidă, la un prim „11” alcătuit din Petru Marinache – Iulian Duță, Adrian Nicolae, Octavian Mănescu, Antonio Popa, Dragoș Mănescu, Robert Enache, Radu Dumitru, Fabian Sotir, Alexandru Baron și Leo Iovu, în vreme ce pe banca de rezerve s-au aflat Andrei Stănescu – Bogdan Antonescu, Nicholas Stănescu, Răzvan Cojocaru, Cristian Vrăjitoarea, Narcis Ghiță și Tiberiu Dima.
În schimb, Academica s-a impus în duelul juniorilor „U17”, scor 5-0, după 2-0 la pauză. Antrenorul petroliștilor, Gheorghe Liliac, a folosit următorii jucători: Andrei Jercălău – Vlad Balea, Ionuț Vasile, Rafael Popovici, Lucian Iancu, Sebastian Bălașa, Daniel Andrei, Mario Alecsandru, Denis Năstase, Ion Nicolaie, David Ilie. Rezerve: Liviu Toma – Alexandru Tudose, Leonard Grigore, Andrei Spătărelu, Alexandru Cazan, Andrei Sîrbu, Mihai Galion.
În clasament, echipa „U19” ocupă poziția a șasea în Seria Est, în vreme ce formația „U17” se situează pe locul șapte. În etapa viitoare, cele două reprezentante ale clubului nostru vor evolua, în deplasare, cu Dinamo București, partidele urmând se se desfășoare duminică, de la orele 12.00 și 14.00.