George Marin

Cel mai important meci al acestui week-end a fost, fără îndoială, cel pentru calificarea în turul secund al Cupei României. Activ Prahova (locul 6 în seria I a diviziei A, la ora jocului) a primit replica liderului de necontestat al celeilalte serii. Diferența de valoare a fost evidentă, în favoarea vizitatoarelor. Avantajul de la pauză al gorjencelor a fost de doar două goluri și datorită evoluției bune a portarului Ioana Paraschiv, care avea șase mingi apărate, dintre care o aruncare de la7 metri, până în minutul 12! Apărarea avansată, 5+1, a vizitatoarelor a incomodat oarecum atacurile „bufnițelor”. Cu toate acestea, fetele de la Activ au reușit să ducă deseori mingea până la extreme, dar numai jumătate din aceste acțiuni s-au încheiat cu gol. Asta, după ce încercările de a înscrie de la distanță, din poziție centrală, s-au lovit de o defensivă solidă. Spre finalul mitanului s-a produs desprinderea gorjencelor: 8-10, diferența păstrându-se până la pauză. La reluare, deși au fost și câteva momente bune în jocul fetelor noastre, diferența de scor a crescut constant, gorjencele speculând penetrabilitatea apărării ploieștene pe centru și pe partea stângă a echipei noastre. În această a doua parte, vizitatoarele nu au marcat deloc de pe extreme! În schimb, „bufnițele” au marcat mai mult din zona interului stânga, au fost și două goluri de pe pivot, dar și foarte multe ratări, între care și două contraatacuri.
Activ Prahova Ploiești – CSM Târgu-Jiu 21-30 (11-13)
Activ: Paraschiv (12 intervenții), M. Dumitru, A. Floroiu – A. State, G. Spirea (1 gol), A. Arvatu (3, toate din „7 metri”), D. Stanciu (1), C. Lăcătuș, M. Arvatu (2), D. Dincă (3), F. Popescu (2), Z. Csavar (3), R. Tabarcea (2), C. Sandu (1), E. Andrița (2), A. Panaite (1). Antrenor: Gh. Irimescu, A. Dumitru.
Juniorii II ai CSM au înfruntat echipa similară a celor de la AHC Dobrogea Sud Constanța. Diferența de gabarit în favoarea dobrogenilor (ploieștenii abia au depășit stagiul de juniori III) a fost decisivă în destule situații, cu excepția celor în care constănțenii s-au lovit de opoziția excelentă a portarului Denis Ștefan. Ambele echipe au început jocul propunând apărări avansate, în zona liniei de la 9 metri, dar ploieștenii au renunțat destul de repede la idee, breșele ivite fiind speculate de constănțeni. Chiar dacă au reușit câteva acțiuni clare, care au adus un avantaj de trei goluri (12-9, min. 20), finalul reprizei a aparținut oaspeților. Mitanul secund a fost câștigat tot de dobrogeni profitând de căderea băieților noștri de la mijlocul timpului de joc și de ratările din atac, „ajutându-l” pe masivul portar constănțean să mai salveze ceva din evoluția slabă din prima parte.
CSM Ploiești – Dobrogea Sud 29-36 (15-17, 14-19)
CSM: D. Ștefan (19 intervenții), B.Nuță (3) – A. Mușoiu, M. Ion-Iliescu (2 goluri), V. Băncilă (1), A. Leu (2), L. Constantin (4), Șt. Vîlcu (2), R. Enescu, R. Ciupitu, D. Caldura, D. Constantin (4, marcate în zi aniversară a sa), B. Bondarenco (4), I. Stănescu (3), M. Sîrbu (6), D. Ioniță (1). Antrenor: Ramona Ștefan, G. Enache.
Într-un meci al juniorilor I, CS Brazi s-a distrat, pur și simplu, într-un meci contra celor de la CT Media București. A face o apreciere asupra jocului este dificil, din cauza diferenței extrem de mari, sub toate aspectele, dintre cele două echipe. Este suficient să spunem că scorul ajunsese la un greu de crezut 18-1 în minutul 14! Ulterior, garniturile prezente pe teren au suferit modificări, scorul mai îndulcindu-se puțin de partea bucureștenilor.
CS Brazi – CT Media București 54-21 (31-9)
CS Brazi: R. Cojocaru, C. Pavel – M. Iordache (8 goluri), R. Cernat (4), S. Nicolae (6), Șt. Matei (1), V. Lente (2), A. Petcu (5), C. Bălan (1), M. Siminea (3), V. Dincă (5), șt. Bâlc (1), Al. Ilie (9), R. Anghel (7), S. Davidoiu (2). Antrenori: Cr. Dumitru, N. Nimu.
Alte rezultate ale echipelor prahovene:
CSȘ 2 București – CSO Mizil 33-28 (15-15), CSȘ Sibiu – Tricolorul Breaza 34-30 (15-15) – Juniori I masculin; LPS Brăila – Activ CSO Plopeni 34-23 (17-10), Unirea Dobroești – Activ Prahova Ploiești 26-33 (11-19) – Juniori I feminin; CSM Ploiești – LPS Focșani 40-7 (14-3, 11-2, 15-2), Tricolorul Breaza – Concordia Chiajna 40-30 (11-8, 13-8, 16-14) – Juniori III masculin; CSM Ploiești – Unirea Slobozia 45-27 (16-10, 13-5, 16-12), Transilvania Brașov – Tricolorul Breaza 43-13 (14-7, 14-4, 15-2), CSȘ Ploiești – Sporting Ghimbav 24-26 (8-7, 8-10,8-9) – Juniori III feminin. De menționat că ultimul meci s-a jucat în sala de la Ghimbav!