Liga a II-a Seria I Etapa a IV-a

FC Petrolul Ploiesti – CSM Focsani 3-1 (0-1)

Stadion: „Flacara” Moreni
Spectatori: 300
Evolutia scorului: 0-1, min.28: „Capitanul” oaspetilor, Bucataru, a prins un sut de zile mari de la peste 30 metri, balonul expediat de el poposind in vinclul din dreapta portii aparate de Panaite; 1-1, min. 46: Bine infiltrat pe stanga, abilul Stana a centrat sutat, pe jos, iar la intalnirea cu balonul a venit, lansat, Budescu care, nemarcat, in suprafata de poarta, a indeplinit o simpla formalitate inscriind lejer;
2-1, min. 55: Autorul golului, Budescu, a executat un corner de pe partea stranga, mingea a ajuns la nou-intratul Cotan care, de la 11 metri, n-a sutat la poarta, preferand o pasa utila pentru Stepanov care, de la 4-5 metri, nu l-a iertat pe Ivanciu;
3-1, min.64: O actiune colectiva de atac, tot pe partea stanga, intre Mutiu si Stana a fost finalizata, cu sange rece, de catre Cotan care, in mijlocul suprafetei de pedeapsa, a executat un stop pe piept, apoi, „buclucasa” s-a oprit in „ate”, sub bara transversala.
FC Petrolul: Panaite – Bogza, Nofitovici, Costache (46-Mutiu) – Minciuna, Luput, Parvu (cpt.), Stana, Tarlea (46- Cotan)- Budescu (80-Lazar), Stepanov. Antrenor: Octavian Grigore.
CSM Focsani: Ivanciu-Feraru (56-Toader), Dogaru, Craciun, Sararu (79-Ionescu)-Iurisniti-Rascu, Bucataru (cpt.), Pavel, Bettiche, (60-Curteanu)- Balaur.
Antrenor: Ionel Augustin
Cartonase galbene: Stana (82), Mutiu (86), Luput (90+1)/Iurisniti (41), Feraru (45), Pavel (57).
Arbitri: Dan Burca (Mangalia) – Adrian Midisan (Constanta) si Mihai Pais (Vaslui).
Arbitru de rezerva: Haralambie Ion (Ploiesti)
Observator FRF: Gheorghe Croitoru (Turnu Severin)

„N-aveti echipa de A !”

Cine ar fi venit miercuri dupa-amiaza pe arena din Moreni si ar fi asistat, in prima repriza, la meciul dintre FC Petrolul si CSM Focsani, cu siguranta ar fi crezut ca se afla in fata unei partide de nivel judetean !
Pentru ca, in primul mitan, elevii lui Tavi Grigore s-au comportat lamentabil, evolutia lor descumpanindu-i si pe cei 200-300 de spectatori carora nu le venea sa creada ca o aspiranta la promovare poate sub orice critica. De partea cealalta, fotbalistii, pregatiti mai nou, de catre ex-dinamovistul Ionel Augustin au confirmat pozitia din clasament, aceea de „lanterna rosie”, dovedindu-se rudimentari in tot ceea ce inseamna fotbal de calitate si relatii de joc. Cu toate acestea, spre surprinderea ge- nerala, „capitanul” oaspetilor, Bucataru, pe fondul unui joc submediocru, cu o lupta disperata in zona mediana a terenului, a reusit un gol de generic TV, inscriind, cu un sut imparabil, de la peste 30 de metri.
De abia in minutul 31 al partidei, realizand si pericolul, ploiestenii s-au apropiat firav de buturile portii adverse, dar Luput, Stana si Stepanov au gresit tinta.
S-a vazut in acest prim mitan tot ceea ce nu trebuie sa se gaseasca in arsenalul unei echipe care vrea promovarea: incapacitate la constructie, preluari inutile, pase la adversar, suturi haotice, cum la fel, era si miscarea jucatorilor in teren.
Daca oaspetii, care s-au baricadat in preajma propriei suprafete de pedeapsa, numai cu Balaur in coasta nesigurilor aparatori petrolisti, ar fi crezut putin in sansa lor, poate ca altfel ar fi stat lucrurile.
Dupa pauza, insa, gazarii au iesit decisi de la cabine si in numai zece minute au reusit sa modifice, de doua ori, tabela de marcaj, speculand, la maximum erorile defensivei adverse, mult mai nesigura in aceasta parte a meciului.
Vazandu-se condusi, focsanenii erau sa egaleze la 2, dar sutul centrare expediat de Pavel prin fata portii n-a gasit niciun coechipier care sa trimita mingea in poarta.
Imediat Cotan a realizat golul cu numarul trei, apoi Stana (68) si Stepanov (69-bara) au irosit ocazii uriase.
In replica, oaspetii si-au creat, si ei, pe final, uriase oportunitati de a marca, dar suturile expediate de Pavel (76), Ionescu (88) sau Bucataru (89 – „scarita” peste Panaite, minge scoasa de pe linia portii de Parvu !) le-au ratat cu seninatate.
Concluzionand, se poate spune ca Petrolul a evoluat de o maniera execrabila in prima repriza, mult mai concludent in cea secunda, dar inconstant pe durata celor 90 de minute. Poate ca evolutia lor ar fi ramas aceeasi daca, la pauza, Tavi Grigore n-ar fi facut doua modificari importante, asezandu-l pe Stepanov, fundas, pe Mutiu in atac, trecandu-l pe Stana pe stanga, acolo de unde s-au creat cele mai periculoase atacuri ale „lupilor galbeni”.
Desi au invins, totusi dificil, petrolistii n-au convins asistenta ca au veleitati de prima liga.
De altfel, la final, spectator neutru, fostul jucator al echipei nationale a Romaniei, Danut Lupu s-a adresat unuia dintre antrenorii ploiesteni, spunandu-i raspicat „N-aveti echipa de A !”
Nelu STEFANESCU

Greu, dar meritat !

FCM Campina – Forex Brasov 1-0 (0-0)
Stadion: Poiana. Spectatori: circa 200.
1-0, min. 75, Enache a reluat din interiorul suprafetei de pedeapsa o centrare excelenta a lui Aristan, in spatele fundasilor brasoveni.
FCM CAMPINA: Plachta – Ichim, Ghidia (cpt), Dragomir – Ticlea, Sandei, Aristan (82 Jecu), Ladaru (66 Ed. Bica), Al. Cristea – Avram, Enache. Rezerve neutilizate: D. Mihai – Tudor, Hulubei, Nanu, Ghilerdea. Antrenori: Stefan Nanu (principal), Cristian Dumitru (secund).
FOREX: Tufisi – Foriko, Apostol, Seran – Beza (cpt) (76 N. Cristea), Pintea, Onciu, Burlacu (88 Campeanu)– Wagner, Gideon (69 Roman), Popa. Rezerve neutilizate: Danalache – Baisanu, Catana, Neagu. Antrenori: Alexandru Pelici (principal), Calin Moldovan (secund).
Cartonase galbene: Plachta (90+2)/ Wagner (38, 79), Beza (38), Burlacu (40), Popa (42).
Cartonas rosu: Wagner (79).
Arbitri: Vasile Balas (Resita) – Marius Nicoara (Baile Herculane), Catalin Haramuz (Resita) – Ionut Neagu (Poienarii Apostoli).
Observator: Stan Prodan (Alexandria).
Echipierii Municipalului joaca toate partidele de pe teren propriu cu sabia lui Damocles deasupra capului, punctele din clasamentul „adevarului” fiind vitale pentru indeplinirea obiectivului – mentinerea in esalonul secund. Cu atat mai mult cu cat este vorba despre o serie extrem de grea, cu foarte multe pretendente la promovare, batalia pentru promovare si retrogradare urmand a se duce – cel mai probabil – pana in ultimul minut al ultimei etape. Mai mult, campinenii aveau de luat o revansa dupa ce „padurarii” brasoveni au izbutit, in sezonul trecut, doua victorii identice cu 1-0, atat la Brasov, cat si la Campina.
Poate tocmai miza partidei a fost determinanta pentru apatia care a dominat primul mitan. Jocul s-a derulat mai mult la mijlocul terenului, fazele la cele doua porti fiind foarte putine. Primul sut spre vreuna dintre porti avea sa vina abia in minutul 10, autor fiind campineanul Avram. In minutul 14, Al. Cristea incearca un lob spectaculos, dar greseste tinta, dupa care jocul intra intr-o noua perioada de letargie. Abia spre finalul primei parti, campinenii apasa, ceva mai hotarat, pedala de acceleratie, dar Ticlea (min. 40 si 42) si Avram (min. 45) rateaza cateva ocazii bune, primul prin doua suturi periculoase de la marginea suprafetei de pedeapsa, in vreme ce Avram a scapat singur spre poarta lui Tufisi, dar nu a avut cu cine combina si a fost blocat, in cele din urma.
Repriza secunda arata o cu totul alta fata a trupei antrenate de Stefan Nanu. Gazdele si-au presat adversarul in propria jumatate de teren minute in sir, iar Tufisi a avut nevoie de toata experienta sa pentru a incerca sa impiedice marcarea unui gol. Dominarea teritoriala a campinenilor a fost intrerupta doar in doua randuri de brasoveni. Apostol (min. 63) a reluat cu capul din apropiere, mingea a sters bara, iar in min. 70, ghiuleaua lui Popa a trecut putin deasupra portii lui Plachta.
Valeriu Aristan a prefatat deschiderea scorului cu o „foarfeca” de senzatie, care l-a nimerit pe Tufisi, iar in minutul 83, Dragomir a ratat dublarea avantajului gazdelor, mingea reluata cu capul din centrarea lui Avram lovind bara.
In fata imposibilitatii de a face fata iuresului ofensiv al gazdelor, brasovenii l-au luat la ochi pe arbitrul Balas, caruia i-au facut zile negre prin proteste la aproape toate deciziile si crearea unei stari de nervozitate excesiva. Aceasta avea sa faca, insa, victime chiar printre jucatorii brasoveni, Wagner vazand al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu, dupa ce l-a busculat in afara terenului, fara niciun motiv, pe portarul Plachta, care proteja mingea sa nu paraseasca suprafata de joc.
Ultima ocazie a apartinut elevilor lui Nanu, chiar in minutul 90, atunci cand centrarea lui Ticlea din partea dreapta a fost reluata, cu capul, de Enache, putin pe langa poarta.

Vazute si nevazute la Campina

Scandal la final
Starea de nervozitate a brasovenilor a fost greu de inteles. Irascibili la orice decizie defavorabila, brasovenii s-au ales cu o gramada de cartonase. La final, din cauza tensiunii existente, lucrurile au cam degenerat. Spre surprinderea tuturor, cand echipele se retrageau spre vestiare, directorul sportiv al brasovenilor, Ilie Luca, a sprintat spre Nanu cu intentia evidenta de a-l lovi, lucrurile fiind, in cele din urma, aplanate. In schimb, la cabine, unul dintre jucatorii Forex-ului si-a varsat nervii spargand unul dintre geamurile vestiarului.
Aniversare pentru Avram
In vreme ce portarul Bogdan Plachta si antrenorul-jucator Stefan Nanu nu au avut parte de o aniversare fericita, cei doi serbandu-si ziua de nastere in preziua, respectiv, ziua, partidei de la Tulcea, Razvan Avram a avut mai mult noroc. Chiar miercuri, Avram a implinit 21 de ani, iar colegii i-au dedicat victoria din partida cu Forex.
VIP-uri la „oficiala”
Tribuna oficiala a arenei „Poiana” a fost luata cu asalt la partida cu Forex Brasov. Printre altii, i-am putut remarca pe secretarul Primariei, Paul Moldoveanu, unul dintre juristii Primariei, Iulian Anton, consilierii locali Mihail Serbanoiu, Ion Dragomir, Horatiu Zagan, fostul parlamentar Victor Bercaroiu, seful Politiei Comunitare, Alexandru Lefter, arbitrul din prima liga, Mugurel Draganescu, in vreme ce un alt obisnuit al meciurilor de acasa ale Municipalului, consilierul Ion Mircea a preferat un loc la tribuna a II-a.
Tot la „oficiala”, langa observatorul Stan Prodan a stat si Silviu Crangasu (ambii in foto), presedinte al AJF Prahova si membru in corpul de supervizori ai Comisiei Centrale a Arbitrilor.
Liga a III-a Seria a III-a Etapa a V-a

Va ramane acelasi lider ?

Astazi, cu incepere de la ora 17 – cu exceptia partidei de la Breaza care se va disputa, maine, de la aceeasi ora, calendarul rundei cuprinde meciuri deosebit de importante, care pot avea implicatii serioase la ambii poli ai clasamentului.
Debutul de campionat – ierarhia la zi o spune – a fost unul fast pentru echipele din judetul Prahova care, acum, ocupa primele trei locuri, din care unul va conduce automat in anticamera primului esalon fotbalistic al tarii. In batalia aspra pentru promovare, CSM FC Ploiesti si reprezentanta Petrolului, Chimia Brazi, par cele mai serioase pretendente la sefia seriei, tocmai de aceea ele n-au voie sa faca vreun pas gresit, azi, pas care ar putea fi speculat, prompt, de principalele lor urmaritoare – Tricolorul Breaza si Rapid II Bucuresti.
In vederea jocurilor etapei, echipele si-au definitivat pregatirile si asteapta, cu speranta, ora „H”:
* FC Chitila – CSM FC Ploiesti
Dupa patru reusite consecutive in care n-au cunoscut infrangerea, elevii lui Vivi Rachita se deplaseaza la Chitila -penultima clasata, cu un singur punct agonisit – unde spera sa-si consolideze pozitia de lideri si, daca se poate, sa-si rotunjeasca chiar si golaverajul. Dar „foamea” de puncte a localnicilor nu trebuie neglijata, tocmai de aceea meciul a fost pregatit cu atentie si responsabilitate de Cristi Vlad & Co, care nu concep alta varianta decat victoria !
Cum parcursul lor este „studiat” cu mare atentie de „prieteni” adevarati, in astfel de partide trebuie sa dai totul pentru a-ti realiza obiectivul, altfel…
Meciul va fi condus de un arbitru de prima liga, Teodor Craciunescu, care va fi asistat, la cele doua linii, de Lucian Florea si Vasile Niculicioiu (toti din Ramnicu Valcea).
* Chimia Brazi – CF Predeal
Astazi, „chimistii” – dupa ce au trecut un hop dificil, marti, in Capitala, 1-1 cu Dodu Bucuresti, un team care si-a anuntat candidatura la promovare – astazi vor primi replica fotbalistilor din Predeal care, chiar daca n-au punctat la „adevar” pana in prezent, pe terenurile partenerelor lor de intrecere, s-au lasat greu invinse. Chiar in etapa de debut era cat pe ce sa dea lovitura pe „Ilie Oana” atunci, cand, in ultimul minut, au irosit o mare oportunitate de a smulge un punct actualului lider CSM FC Ploiesti. Desigur, elevii lui Vasile Cosarek isi vor lua toate masurile ca, la finalul partidei, scorul sa le fie favorabil, iar ei sa treaca linistiti pe la… casierie !
Dreptatea, pe dreptunghiul verde de la Brazi, o va imparti o brigada de arbitri ilfoveana, formata din Claudiu Tomoiaga – Adrian Lupsa si Ion Manciu.
* Tricolorul Breaza – FC 1 Decembrie
Singura echipa din serie care n-a primit gol in primele patru etape, Tricolorul, isi doreste, desigur, un nou succes, daca se poate tot fara sa incaseze vreo „boaba” ! Cum nici la eficacitate brezenii nu stau deloc bine, cu siguranta scorul va fi, din nou, unul strans. In mod normal baietii tandemului Florin Stancioiu – Costin Plavache n-au cum sa scape victoria, daca vor lua lucrurile in serios. Si cu siguranta le vor lua !
Jocul va fi arbitrat de Florin Duinea (Bailesti)- Catalin Cotoara si Octavian Dinu (toti din Craiova).
* AFC Metalul Filipestii de Padure – AFC Clinceni
In sfarsit, a sosit si ziua adevarului, ziua in care dupa meciurile dificile de pana acum, filipestenii trebuie sa sparga gheata si sa obtina prima victorie din campionat. In mod normal, daca iei in calcul comportarea team-ului vizitator, jucatorii localnici ar trebui sa se impuna fara probleme, din moment ce AFC Clinceni n-a reusit sa inscrie vreun gol, dar a incasat zece !
Dar, sa nu uitam ca, oriunde, in conditiile in care partida va fi tratata superficial, pot aparea probleme, mai ales ca fotbalistii din Clinceni nu mai au ce pierde si vor arunca in lupta toata energia lor pentru a iesi din postura de ultimi clasati,cu „0” puncte achizitii !
Partida va fi condusa de arbitrele Cristina Bujor – Mihaela Gomoescu si Speranta Popescu (toate trei din Bucuresti).