Tricolorul LMV Ploieşti – SCM U Craiova 3:0 (26:24, 25:19, 25:20)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: aproape 500.
Tricolorul LMV: 1. Kostiantyn Zhylinskyi, 14. Tudorel Farcaş, 8. Andrei Dan Grigoraş, 9. Florin Voinea, 13. Kostiantyn Riabukha, 18. Jose Carrasco Angulo – 2. Goran Skundric. Au mai jucat: 5. Cosmin Ghimeş (cpt.), 7. Aleksandar Milivojevic, 12. Vladan Aleksic.
Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.
SCM U Craiova: 3. Zlatan Yordanov, 5. Nikita Stulenkov, 10. Cristian Bartha, 11. Laurenţiu Lică (cpt.), 12. Marian Bala, 18. Răzvan Olteanu – 6. Mihai Mărieş. Au mai jucat: 1. Marcel Keller, 2. Andrei Georgescu, 7. Bogdan Ene, 14. Filip Tudor, 15. Silviu Suson.
Antrenori: Dănuţ Pascu, Claudiu Mitru.
Arbitri: George Grădinaru şi Florin Dimachi, amândoi din Galaţi.
Observator FRV: Marian Stoica, din Bucureşti.

Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploieşti a scăpat printre degete calificarea în semifinalele Cupei României, deşi a reuşit să întoarcă rezultatul înregistrat în tur, învingând, în manşa retur, disputată, miercuri seară, în Sala „Olimpia”, pe SCM U Craiova, în trei seturi, scor cu care pierduse în Oltenia. Astfel, disputa s-a decis la „setul de aur”, echipa ploieşteană fiind singura formaţie din sferturile Cupei care a reuşit să revină după înfrângerea din tur.
După eşecul în trei seturi de la Craiova (15:25, 22:25, 23:25), elevii antrenorilor Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu aveau nevoie de un succes în trei sau patru seturi pentru a trimite confruntarea în „set de aur” şi de a forţa calificarea în semifinale.
Pregătiţi pentru un meci mare, după ce au înregistrat primul eșec pe teren propriu, sâmbătă, cu CS Arcada Galați, în campionat, jucătorii echipei ploieştene au demonstrat că, în orice situaţie s-ar afla, se luptă până la capăt pentru șansa de a câştiga.
În primul set, oaspeții au condus la început, dar Farcaș și Voinea au adus gazdele în avantaj, scor 8:7, pentru a se desprinde, apoi, la 12:10. SCM U Craiova a replicat prin trei puncte la rând, iar la cel de-al doilea timeout tehnic oltenii se aflau în frunte, scor 16:14. Tricolorul LMV a egalat la 16, dar oaspeții au răspuns prin două puncte la rând.
Cu un joc la fileu foarte bun, gazdele au întors rezultatul, cu trei puncte consecutive, după care, cu Grigoraș la serviciu și cu un blocaj superb al lui Riabukha, Tricolorul LMV s-a desprins, scor 22:20, ajungând, apoi, la două mingi de set. SCM U Craiova a salvat cele două şanse ale ploieştenilor de a închide actul, însă cu o apărare mai atentă gazdele au reuşit să se impună, scor 26:24.
Startul setului secund a aparţinut vizitatorilor, care s-au distanţat la 5:1. Cu un serviciu foarte bun al lui Carrasco, preluări excelente ale lui Skundric şi cu un blocaj bun, Grigoraș și Voinea au restabilit egalitatea, după patru puncte consecutive.
Tricolorul LMV nu s-a oprit aici, desprinzându-se la 12:8, centrii ucraineni Riabukha și Zhylinskyi fiind în prim-plan, grație serviciilor formidabile ale lui Grigoraș. SCM U Craiova nu a găsit soluții să oprească asaltul gazdelor, iar ploieştenii s-au îndreptat spre un succes clar, adjudecându-şi setul cu scorul de 25:19, Carrasco fiind principalul atu al prahovenilor.
Dar, în finalul setului, echipa ploieşteană a trecut printr-o nouă sperietură, cauzată de accidentarea lui Riabukha, care a părăsit terenul şchiopătând şi nu a mai revenit în joc.
SCM U Craiova s-a aflat în frunte şi în debutul actului al treilea, însă Tricolorul LMV a întors situaţia, după un parţial de 4:1, care a dus scorul la 10:8 pentru ploieşteni, pentru care au punctat Grigoraş şi Zhylinskyi. Oltenii au egalat de câteva ori, dar gazdele au dat lovitura decisivă de la scorul de 16:16, când, cu Aleksic la serviciu, au punctat de patru ori la rând.
Ploieștenii au reușit să-și apere cu succes avantajul creat, adjudecându-și actul cu scorul de 25:20, după punctele lui Zhylinskyi, Grigoraș și Farcaș, câştigând partida şi egalând situaţia la general în duelul din sfertul de finală, care a ajuns, astfel, la „setul de aur” pentru a se decide echipa care urma să avanseze.
În „setul de aur”, oaspeţii au avut iniţiativa încă din start, iar ploieştenii nu au putut reveni, SCM U Craiova impunându-se cu scorul de 15:9, obţinând calificarea în semifinalele Cupei României.
Tricolorul LMV se poate consola cu faptul că, în pofida problemelor de efectiv, a realizat un joc foarte bun, învingând pentru a doua oară la rând echipa campioană în Sala „Olimpia”.
În Cupa României, celelalte dispute din sferturi s-au încheiat astfel:
Tur: VCM LPS Piatra Neamț – Știința Explorări Baia Mare 0:3 (19:25, 20:25, 15:25)
Retur: Știința Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamț 3:0 (25:19, 25:16, 25:19)
*ambele partide s-au disputat la Baia Mare
Tur: Unirea Dej – Volei Municipal Zalău 0:3 (23:25, 15:25, 21:25)
Retur: Volei Municipal Zalău – Unirea Dej 3:1 (25:18, 25:20, 19:25, 25:21)
Tur: Arcada Galați – Steaua București 3:0 (25:21, 25:22, 25:16)
Retur: Steaua București – Arcada Galați 2:3 (21:25, 25:21, 16:25, 25:21, 10:15)
Semifinalele Cupei României (tur – 25 ianuarie 2017; retur – 8 februarie 2017) sunt următoarele: Arcada Galaţi – SCM U Craiova, Volei Municipal Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare.

Campioana Portugaliei – Fonte do Bastardo Azores,
prima adversară în cupele europene

Tot miercuri seară, de fapt după miezul nopţii în România, echipa Tricolorul LMV Ploieşti şi-a aflat prima adversară din Challenge Cup, formaţia antrenată de Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu urmând să se confrunte cu Fonte do Bastardo Azores, campioana Portugaliei.
Echipa portugheză a câştigat şi disputa de pe teren propriu din faza preliminară a competiţiei europene, învingând cu scorul de 3:0 (25:21, 25:23, 25:11) formaţia norvegiană Forde VBK, în lotul căreia se regăseşte şi un român, Vasile Afloarei. În tur, gruparea din Azore se impusese cu scorul de 3:1 (25:21, 25:13, 28:30, 27:25).
Astfel, la debutul pe scena internaţională, Tricolorul LMV va întâlni campioana Portugaliei, în 16-imile Fazei Principale a CEV Challenge Cup, a treia competiţie continentală ca valoare. Turul confruntării va avea loc în deplasare, între 6 şi 8 decembrie, iar returul este programat la Sala „Olimpia”, pe 22 decembrie, de la ora 18:00.