La Complexul Sportiv „Lia Manoliu” din Bucureşti s-a desfăşurat, sâmbătă şi duminică, concursul de atletism în sală „Cupa Începătorului”, întrecere destinată tuturor categoriilor de copii. Printre concurenţi s-au numărat şi reprezentanţi ai Clubului Sportiv Şcolar Ploieşti, care au reuşit să obţină medalii.
Elevii profesorilor Maria Andrei şi Florin Andrei (foto) au câştigat cinci medalii, dintre care patru la categoria copii 1, Nicoleta Neagu adjudecându-şi cea mai înaltă poziţie la proba de 800 m, cu timpul de 2.27,03 minute. Tot la categoria copii 1, pe locul secund s-au situat, de la CSŞ Ploieşti, Rebecca Andrei – la proba de 60 m (8,25 secunde), Remus Niculiţă – la proba de 1500 m (5.14,88 minute), Alexandru Blănaru – la proba de 800 m (2.20,73 minute).
La categoria copii 2, dintre sportivii pregătiţi de profesorii Maria şi Florin Andrei, Teodor Marin s-a impus la proba de 600 m (1.47,75 minute), acesta fiind la un pas de podium şi la proba de 200 m, la care a ocupat locul 4, aproape de medalii fiind şi sportivii David Echimescu (locul 4 la 800 m), David Gudi (locul 4 la 1500 m), Ruben Chivi (locul 5 la 800 m), Gabriel Oprescu (locul 5 la 600 m).
De asemenea, la concursul din Capitală s-a mai remarcat, de la CSŞ Ploieşti, şi eleva profesorului Robert Munteanu – Lidia Manthopolou (foto). De naţionalitate greacă, atleta clubului ploieştean a ocupat locul secund la proba de 50 m (7,20 secunde), în cadrul concursului de la categoria copii 2, la care s-a situat a treia în clasamentul general.