Bogdan Chitic

Echipa feminină de baschet „sub 16 ani” CSS-CSM Ploieşti, antrenată de Loredana Munteanu, a făcut un pas important către calificarea în faza semifinală a Campionatului Naţional. Duminică şi luni, ploieştencele au disputat două partide extrem de importante, cu ACS Admar Costineşti-Bucureşti, în deplasare, şi Champions Bucureşti, în „Olimpia”, obţinând două victorii muncite. Prima dintre ele s-a conturat destul de greu, scor 50-42, într-un meci în care ambele echipe au mers, în multe momente, cap la cap, diferenţa făcându-se în ultimele minute. A urmat, la nici 24 de ore distanţă, un examen ceva mai uşor cu Champions Bucureşti, pe care fetele Loredanei Muntenu l-au trecut la o diferenţă destul de clară, scor 58-38. Astfel, înaintea ultimei etape din faza de calificare, CSS-CSM Ploieşti a urcat pe prima poziţie, cu 11 puncte, având un avans de două lungimi faţă de ACS Admar Costineşti-Bucureşti, locul 3, formaţie care are, însă, şi un meci mai puţin disputat. Dacă se vor impune, la finalul săptămânii viitoare, pe terenul celor de la Agronomia Bucureşti, fetele Loredanei Muntenu vor fi sigure de prezenţa în faza semifinală, dar şi o eventuală înfrângere le-ar putea trimite acolo, cu condiţia ca principala contracandidată, ACS Admar, să nu câştige ultimele două partide rămase de disputat, cu CSU Olimpia Braşov, în deplasare, şi Champions Bucureşti, pe teren propriu.

Gala minibaschetului ploieştean, pe 6 decembrie!

Asociaţia Judeţeană de Baschet Prahova va organiza, pe data de 6 decembrie, cu începere de la ora 18:00, în Sala Sporturilor Olimpia, gala minibaschetului ploieştean. Pe parchet vor fi, astfel, prezente toate echipele în Campionatul Municipal, la categoriile minibaschet (10 formaţii) şi baby-baschet (7 formaţii), care, după ce vor fi premiate de către organizatori pentru activitatea din acest an, vor susţine un meci demonstrativ în cadrul unui All Star Game …. la scară redusă. Pauza dintre sferturi va fi animată de majoretele Ploieşti Basketball, iar seara se va încheia cu un concurs de aruncări libere, la care vor participa toţi copiii.