Ştiinţa Albeşti – CS Blejoi 0-7 (0-0)

balamaleba-80balamale-a-80

Marcel Marin

Stadion: Comunal – Blejoi. Spectatori: circa 100. Au marcat: -/George Moruz (49), Florin Badea (58, 63, 86), Ionuţ Filip (59-penalti), Cosmin Lambru (79, 85).
Ştiinţa: Cernat – N. Dumitru (78 Mărăcine), Albu, I. Nicolae (cpt), G. Gheorghe – Damian, Apostolache, Dinu, Gavrilă (70 Mărgărit) – Ivăşcioiu, A. Ivan. Antrenor: Petre Nicolae
CS Blejoi: A Gheorghe – Cl. Stoica (65 Barbu), Iordache, Filip, Stanca (62 Vişan) – Rudaru (54 F. Badea), I Dumitru (cpt) (33 Enciu) –Moruz, Cr. Vasile, V. Badea – Lambru. Antrenor: Răzvan Vlad.
Cartonaşe galbene: – Arbitri: Alin Gheorghe – Andrei Sotir (ambii, din Ploieşti) şi David Ştefan (Strejnic). Observator AJF Prahova: Stelian Achimescu (Ploieşti)
Jucătorul meciului: Florin Badea (CS Blejoi)

Fără mari şanse în teorie la calificare, diferenţa dintre CS Blejoi şi o echipă de eşalon inferior judeţean, fiind, din start, de neremontat, Ştiinţa Albeşti a luat decizia de a accepta să joace în deplasare meciul din Cupa României, deşi era gazdă, “câştigând” condiţii decente de joc, scăpând de cheltuielile de organizare (Blejoiul a plătit totul) şi o… repriză de referinţă.
Prima, în care a reuşit să scape fără gol primit – lucru cu care nu se pot mândri nici prea multe formaţii de prim eşalon – şi a avut o mare ocazie, şi singura importantă, Ivaşcu reuşind să dea mingea pe lângă portarul Blejoiului, Adrian Gheorghe, dar transversala s-a opus unei reuşite “de onoare”, care ar fi venit în min. 17.
În rest, fazele de atac au “curs” doar spre poarta lui Cernat, care, deşi a ieşit “cu sacul plin” din teren, până la urmă poate fi considerat jucătorul meciului pentru gruparea din Albeşti, având câteva intervenţii de efect.
Gazdele au avut ocazii clare şi în prima parte, Stanca şi Vlad Badea nimerind şi ei bara, cel mai important eveniment al primei părţi pentru cei din Blejoi fiind însă unul nefericit – căpitanul Irinel Dumitru ieşind din teren, după ce i-a recidivat accidentarea, pauza consemnând un scor surprinzător: 0-0.
Iar după pauză, odată cu primul gol “căzut” în poarta Albeştiului, marcat de Moruz (min. 49, şut la colţul scurt, din careu), diferenţa de scor a crescut rapid, echipa de eşalon inferior “terminând benzina” la propriu. Un jucător intrat pe teren de abia în minutul 54, Florin Badea a apărut pe lista marcatorilor de trei ori, iar în ultimul sfert de oră, golgheterul Ligii A, Lambru, şi-a trecut şi el în cont o “dublă”, scorul luând proporţii pe final, 7-0!
A fost însă motiv de sărbătoare fotbalistică pentru cei din Albeşti, care au bifat “cu fruntea sus” ieşirea din această competiţie, berea fiind dată, după meci, de căpitanul echipei, Ionuţ Nicolae, care şi-a serbat împlinirea a 34 de ani chiar în ziua meciului, un alt aniversat fiind unul dintre arbitrii asistenţi ai partidei – Andrei Sotir – mai tânăr cu un an.