Vasek Pospisil (locul 129 ATP), jucător venit din calificări, a oferit surpriza turului doi al turneului Masters de la Indian Wells, eliminându-l din competiţie pe Andy Murray, liderul clasamentului mondial şi principalul favorit. Canadianul s-a impus în două seturi, scor 6-4, 7-6(5), după o oră şi 51 de minute de joc, obţinând cea mai mare victorie a carierei. Vasek Pospisil a obţinut prima sa victorie în meciurile cu Andy Murray. Precedentele patru întâlniri au fost câştigate de liderul mondial. Ultima întâlnire dintre cei doi jucători dată din 2015, când britanicul s-a impus în sferturile turneului de la Wimbledon, scor 6-4, 7-5, 6-4. Pentru a ajunge pe tabloul principal de la Indian Wells, Pospisil a trecut de americanul Mitchell Krueger (locul 193 ATP) şi de Rajeev Ram (SUA, locul 179 ATP). În primul tur, jucătorul în vârstă de 26 de ani l-a învins pe Yen-Hsun Lu (Taiwan, locul 65 ATP). În turul următor, Pospisil se va duela cu sârbul Dusan Lajovic (locul 106 ATP), care a trecut de spaniolul Feliciano Lopez (cap de serie 30), scor 6-2, 4-6, 7-6(2).