Marcel Marin, Bogdan Chitic

Recent, la baza sportivă aparţinând lui Daniel Chiriţă, din vecinătatea Sălii Sporturilor Olimpia, s-a desfăşurat Cupa Mărţişorului, competiţie rezervată micuţilor fotbalişti, de generaţie 2008, organizată de către Clubul Sportiv Municipal Ploieşti. A fost al treilea eveniment de acest gen din 2017, după Cupa Unirii şi Cupa CSM, care reveniseră formaţiilor Petrolul 95 şi, respectiv, Flacăra Moreni, dar în cadrul unor categorii mai mari de vârstă.
La startul întrecerii de la baza „Kiru Sport” s-au aliniat trei echipe – Petrolul 95 Ploieşti (antrenor Gabi Lefter), Petrolul 52 Ploieşti (antrenor Cristian Iordache) şi CSM Ploieşti (antrenor Marcel Catinca), sistemul de desfăşurare întinzându-se pe durata a doar trei partide, în regim „fiecare cu fiecare”. De buna organizare a competiţiei s-a ocupat, din partea clubului gazdă, Tudor Manolache – şeful centrului de Copii şi Juniori, şi Alexandru Popa – observator lot republican, iar asistenţa medicală a fost asigurată de kinetoterapeutul Dan Ghioca. Toate echipele participante au primit, la final, diplome în cadrul festivităţii de premiere.

Rezultate consemnate:
Petrolul 52 Ploieşti – CSM Ploieşti 4-0
Petrolul 92 Ploieşti – CSM Ploieşti 11-0
Petrolul 95 Ploieşti – Petrolul 52 Ploieşti 1-0
Lotul echipei câştigătoare, Petrolul 95 Ploieşti: David Panait, Lorenzo Calise – Ianys Danciu (5 goluri), Rareş Drăghici (3), Andrei Oancea (3), Octavian Şerban (1), Ianis Tudoran, Antonio Constantin, Albert Pintoiu, Mario Stroe, Robert Constantin, Denis Dan. Antrenor: Gabriel Lefter.