Petre Apostol

Sâmbătă, la Complexul Sportiv Național „Lia Manoliu” din București, a avut loc Campionatul Național de Atletism la categoria copii 1, sportivi născuți în anii 2004 și 2005. Dintre cei peste 500 de copii prezenți la competiție s-au remarcat și sportivi de la CSȘ Ploiești, pregătiți de profesorii Florin Andrei și Maria Andrei, soț și soție.
Reprezentanții clubului ploieștean au urcat de două ori pe podium, o dată în concursul de ștafetă și o dată în cel individual. Cea mai deosebită performanță a fost obținută în competiția pe echipe, ștafeta masculină de 4×200 m reușind să-și adjudece titlul național.
În componența David Echimescu, Teodor Marin, Ruben Chivi, Alexandru Blănaru, ștafeta de la CSȘ Ploiești a stabilit cel mai bun timp al probei, cu 1.41,61 minute, obținând medaliile de aur, la o diferență considerabilă față de a doua clasată, echipa de la CSȘ 1 Pajura București (1.44,01 minute). Podiumul a fost completat de LPS Iași, cu timpul de 1.47,18 minute, proba având 11 echipe la start.

CSS Pl 2
Dintre componenții ștafetei ploieștene, Alexandru Blănaru și-a mai trecut în palmares o medalie de argint, deși a fost foarte aproape de cea de aur. Elevul profesorului Florin Andrei s-a luptat pentru victorie la proba de 800 m, sosind, însă, al doilea, cu timpul de 2.16,50 minute, la doar 21 de sutimi de secundă de Cosmin Nisioiu, de la CSM Suceava, în vreme ce al treilea clasat a fost Adelin Pop, de la CSȘ Hunedoara, cu 2.17,21 minute.
Aproape de medalii au mai fost, totodată, și David Echimescu – locul 4 la 200 m (26,53 sec., la 21 sutimi de secundă de medalia de bronz), Teodor Marin – locul 4 la 800 m (2.29,35 min.), ștafeta feminină 4 x 200 m – locul 5, în componența Denisa Dumitru, Andreea Grosu, Rossana Ristulescu, Daria Chirchiboi și Ruben Chivi – locul 6 la 200 m (27,89 sec.).