SCM U Craiova – Tricolorul LMV Ploiești 3:1 (23:25, 25:20, 25:16, 25:11)

SCM U Craiova: Cristian Bartha, Lazar Koprivica, Nikita Stulenkov, Laurenţiu Lică (cpt.), Marian Bala, Marcel Keller – Mihai Mărieș; au mai jucat Filip Todor, Răzvan Olteanu, Bogdan Ene; rezerve neutilizate: Andrei Georgescu, Silviu Suson.
Tricolorul LMV Ploiești: Aleksandar Milivojevic, Pavel Dushkov, Jose Manuel Carrasco, Hiroshi Centelles, Kostiantyn Zhylinskyi, Daniel Vargas Osorio – Goran Skundric; au mai jucat Florin Voinea, Andrei Grigoraș, Vladan Aleksic, Kostiantyn Riabukha, Cosmin Ghimeș (cpt.); rezerve neutilizate: Tomasz Rutecki – Tudorel Farcaș.
Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.
Arbitri: Bogdan Stoica şi Benone Vişan, ambii din Bucureşti.
Observator FRV: Angeluş Cotoanţă, din Bucureşti.

Echipa de volei masculin Tricolorul LMV Ploiești nu a reușit să realizeze surpriza în confruntarea din deplasare cu deținătoarea titlului național, SCM U Craiova, într-un meci contând pentru etapa a II-a din returul fazei finale în Divizia A1 la volei masculin.
Însă, după înfrângerea de pe teren propriu cu Volei Municipal Zalău, elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au început foarte motivați jocul de la Craiova, având inițiativa în prima parte. Lică și co. au preluat conducerea, la 5:4, dar Tricolorul LMV a replicat imediat și s-a desprins chiar la două puncte, ulterior, scor 10:8.
Echipa antrenată de selecționerul Românei, Dănuț Pascu, a egalat la 10, dar ploieștenii s-au menținut în frunte, refăcând diferența de două lungimi, scor 15:13. Oltenii au egalat și de această dată la 15, însă Tricolorul LMV a avut răspuns, iar elevii antrenorilor Stancu și Marinescu s-au distanțat la 20:17.
Chiar dacă SCM U Craiova a reușit să se apropie la un punct, scor 22:21, echipa ploieșteană și-a adjudecat setul, cu scorul de 25:23
9-bÎn setul secund, gazdele s-au aflat în frunte încă din start, scor 4:1. Tricolorul LMV a egalat la 5, dar craiovenii au reușit să se desprindă, mai întâi la 9:7, după care la trei lungimi, scor 12:9. SCM U Craiova s-a distanțat și mai mult, scor 18:13, și, în ciuda unei ușoare reveniri a ploieștenilor, scor 19:16, elevii antrenorului Dănuț Pascu s-a îndreptat spre un succes cu scorul de 25:20 în setul secund.
Setul al treilea a început sub semnul echilibrului, gazdele reușind să se desprindă la două lungimi, scor 6:4. Tricolorul LMV a replicat prin patru puncte consecutive. Dar, răspunsul oltenilor a fost pe măsură, SCM U Craiova realizând un parțial de 10:3, prin care a oprit tabela la 16:11 la cel de-al doilea timeout tehnic.
Ploieștenii au continuat să nu se regăsească, iar SCM U Craiova a profitat, distanțându-se și mai mult, scor 20:12, adjudecându-și, ulterior, setul cu scorul de 25:16, într-un act în care Tricolorul LMV a comis 10 erori, în comparație cu doar patru ale gazdelor.
Echipa olteană a început setul al patrulea cu trei puncte consecutive, după care ploieștenii au replicat, punctând de patru ori la rând. Dar, la fel ca în setul precedent, SCM U Craiova a revenit printr-un joc pe care elevii antrenorilor Stancu și Marinescu nu au putut să-l contracareze.
Iar, după un parțial de 9:1, gazdele au dus scorul la 12:5. Tricolorul LMV a reușit să mai echilibreze scorul înregistrat pe tabelă, până la al doilea timeout tehnic, scor 16:10.
Dar, au urmat încă trei puncte la rând ale gazdelor și, după ce ploieștenii le-au oprit seria, SCM U Craiova a încheiat setul punctând de șase ori la rând, adjudecându-și actul cu 25:11, cel mai categoric set cedat de Tricolorul LMV în actualul sezon. Astfel, Tricolorul LMV a pierdut în patru seturi, fiind pentru a doua oară în acest sezon în care suferă două înfrângeri consecutive. De menționat, totuși, că este doar pentru a patra oară când SCM U Craiova a cedat cel puțin un set din postura de gazdă în acest sezon al Diviziei A1.
Pentru Tricolorul LMV, Milivojevic a realizat cele mai multe puncte (17, 6 puncte de break), Vargas adăugând 12 p, iar Centelles – 10p. De partea cealaltă, cel mai valoros jucător al anului 2016, Laurențiu Lică, a realizat cele mai multe puncte (21), toate reușite pe atac, pentru un procentaj excelent de 62%. Bala a adăugat 20 de puncte, cu 19 din 30 pe atac (63%), iar Stulenkov – 15p, cu 9 din 13 pe atac (69%).
Pentru ploieșteni, în atac, Milivojevic a reușit 14 puncte din 33 (42%), Vargas 12/28 (43%), Centelles 9/19 (47%), iar Dushkov 3/9 (33%). La recepție, Milivojevic a înregistrat cel mai bun procentaj la preluare pozitivă (60%; cu 33% perfectă) – din 30 de preluări, în vreme ce Skundric a avut cel mai bun procentaj la preluare perfectă (42%, cu 53% pozitivă) – din 19 preluări; Centelles a încheiat cu 42% preluare pozitivă și 12% perfectă – din 24 de preluări.
Ar mai fi de menționat că Dushkov a bifat două blocaje, în vreme ce Milivojevic a reușit doi ași.
De remarcat jocul foarte slab în atac realizat de Tricolorul LMV, încheind partida cu doar 38% reușită din 106 de tentative, în vreme ce gazdele au transformat 56% din oportunitățile avute.
În celelalte partide ale etapei din Grupa I valorică, CS Arcada Galați s-a impus pe teren propriu, cu CSM București, scor 3:0 (25:18, 25:20, 25:22), iar Volei Municipal Zalău a învins, tot pe teren propriu, pe Steaua București, scor 3:1 (23:25, 25:17, 25:19, 25:19). Prin urmare, cu trei etape rămase de disputat din campionat, Tricolorul LMV a pierdut orice șansă teoretică de a prinde podiumul, chiar și locul al patrulea devenind o misiune foarte complicată.

6. CSM București 29 10 1 2 16 42:61 34p

În Grupa a II-a valorică, s-au înregistrat următoarele rezultate: Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamț 3:0 (25:20, 25:16, 25:21), Știința Bacău – Universitatea Cluj 3:0 (25:22, 27:25, 25:21), Volei Club Caransebeș – Explorări Baia Mare 3:2 (18:25, 21:25, 25:23, 25:21, 15:9).