Secţia de gimnastică ritmică a Clubului Sportiv Municipal Ploieşti, de care se ocupă antrenoarele Liliana Băescu şi Simona Puiu, nu cedează în faţa dificultăţilor pe care le întâmpină, reuşind să obţină noi performanţe, cu ocazia participării la Campionatele Naţionale pentru junioare mici (9-12 ani). Prezente la concurs prin eforturile părinţilor şi ale antrenoarelor, micuţele gimnaste Julia Oprea, Gabriela Constantin, Sabina Enache și Anisia Drăgan au cucerit medaliile de argint la echipe.gimnasteba 52
Campionatul Naţional s-a desfăşurat la Sala „Dumitru Popescu Colibași”, din Brașov, în perioada 21-25 iunie.
Cele patru gimnaste ploieştene au concurat la categoria a III-a (prejunioare), iar în clasamentul pe echipe au adus CSM Ploieşti pe locul al doilea, cu un total de 139,600 puncte. Titlul naţional a revenit CS UNEFS Bucureşti, cu 172,700 puncte, iar podiumul a fost completat de CSU Braşov, cu 128,950 puncte.
O performanţă de remarcat, mai ales în condiţiile în care Sabina Enache, de trei ori finalistă la ediţia anterioară a campionatului şi medaliată la Cupa României anul trecut, la categoria a IV-a, a acuzat probleme de sănătate.
La individual, cele mai bune performanţe le-a obţinut Julia Isabel Oprea, sportivă stabilită în Canada, la Vancouver. Gimnasta ploieşteană a încheiat pe locul al şaselea la individual compus, cu un total de 39,400 puncte (11,300 – cerc, 10,250 – minge, 11,100 – măciuci, 6,750 – panglică), performanţă care i-a adus şi calificarea la Cupa României.
Primele trei clasate au fost Alenia Biringer (CSM Arad – 48,700 p), Ana Mezei (CS UNEFS – 47,000 p), Iulia Besoiu (CS UNEFS – 45,450 p). De la CSM Ploieşti, Gabriela
Constantin a ocupat locul al zecelea, cu 36,750 p, Sabina Enache – locul 13 (35,150 p), iar Anisia Drăgan – locul 23 (28,300 p).
De remarcat că Julia Oprea şi Gabriela Constantin s-au calificat şi în finalele pe obiecte, prima dintre ele reuşind chiar să urce pe podium la măciuci, la care s-a clasat pe locul al treilea, cu 11,250 p, în urma Aleniei Biringer (13,750 p), respectiv Mariei Chiscasă (LPS Baia Mare – 11,400 p).
Julia Oprea a fost la un loc de podium şi la cerc, unde a ocupat locul al patrulea (11,850 p), în vreme ce la minge s-a situat pe a şasea poziţie (11,000 p).
Gabriela Constantin a fost prezentă la două finale pe obiecte, la amândouă situându-se pe locul al şaptelea: măciuci (9,450 p), cerc (8,550 p).
Ar mai fi de spus că Sabina Enache, în ciuda problemelor de sănătate întâmpinate, a fost aproape de calificarea în finala la panglică, la care a fost prima rezervă, cu 9,150 p fiind la egalitate cu ultima calificată, departajarea realizându-se în urma notei de la execuţie.