HC Activ CSO Plopeni – CS Dacia Mioveni 2012 15-18 (8-9)

Etapa cu numărul 24 din Seria C a Diviziei A la handbal feminin s-a încheiat cu meciul dintre primele două clasate, disputat în Sala „Olimpia” din Ploieşti, HC Activ CSO Plopeni primind vizita liderului la zi – CS Dacia Mioveni 2012. Pe lângă faptul că se întâlneau primele două clasate, meciul avea o încărcătură emoţională aparte, ţinând cont că echipa argeşeană este antrenată de un ploieştean, Daniel Gheorghe, iar în lotul formaţiei din Mioveni se regăsesc mai multe jucătoare care au evoluat în Prahova, inclusiv o handbalistă care a făcut parte din formația clubului din Plopeni – Carmen Veşcă.

Activ1Elevele antrenorilor Florin Ciupitu şi Nicolae Nimu au început curajos, impulsionate şi de galeria zgomotoasă din tribune, care a ridicat nivelul sunetului din sala ploieşteană la peste 100 de decibeli. Într-un meci în care jucătoarele au găsit cu greu spaţiile spre poartă, prahovencele au menţinut un avantaj minim în primul sfert, cu toate că oficialii clubului gazdă au contestat în dese rânduri deciziile arbitrilor.
Din minutul 20, CS Dacia Mioveni 2012 a întors rezultatul de pe tabelă în favoarea sa, scor 6-5, şi a reuşit să menţină acest ecart până la finalul celor 30 de minute ale primei părţi de joc, când se înregistra scorul de 9-8.
Cu o apărare mult mai exactă, oaspetele au pecetluit, în mare parte, soarta partidei din primele minute ale părţii secunde. Profitând şi de ratările gazdelor, echipa argeşeană s-a desprins la 13-8, în minutul 38, moment în care nervozitatea din tabăra prahoveană s-a accentuat, stafful tehnic părând mai degrabă interesat de maniera de arbitraj decât de evoluţia propriei echipe.
Jocul fizic al oaspetelor în defensivă, care a împiedicat pătrunderile jucătoarelor prahovene, a ajutat echipa din Mioveni să mărească ecartul şi la şase lungimi, scor 16-10, în minutul 46. Echipa din Plopeni nu a avut soluţii în ofensivă pentru a surprinde formaţia argeşeană, lovindu-se, parcă, de un zid, marcând, în 25 de minute, doar patru goluri, dintre care jumătate de la linia de şapte metri (scor 12-18, min. 55)!

Activ2Formaţia argeşeană a avut, totodată, şi mai multe soluţii de pe bancă, dar, pe final, s-a relaxat, ceea ce a permis gazdelor să reducă din diferenţă, meciul încheindu-se cu trei goluri consecutive ale grupării prahovene, CS Dacia Mioveni 2012 impunându-se, în cele din urmă, cu scorul de 18-15.
Totuşi, echipa argeşeană nu a strălucit ca joc, fiind departe de pretenţiile unei echipe de primă ligă, în condiţiile în care are ca obiectiv promovarea, spre deosebire de HC Activ CSO Plopeni, pentru care prezenţa la barajul de promovare ar reprezenta un mare succes.
HC Activ CSO Plopeni a început meciul în următoarea formulă: Alexandra Popescu – Ana Maria Şerban 6 goluri (4/4 de la 7m), Iulia Tăbăcaru 3 (3/3 de la 7m), Ionela Leuştean 2, Adina Panaite 2, Mădălina Mureş, Elena Stoica. Au mai intrat: Laura Grigore – Roxana Beşleagă 2 goluri, Valentina Leuştean.
Pentru echipa oaspete au marcat Onicaş 6 goluri (0/1 de la 7m), Vacariu 6 (3/3 de la 7m), Prelevic 2, Deaconu 1 (1/2 de la 7m), Veşcă 1, Pîrvulescu 1, Ganea 1.
De menţionat că nervozitatea celor din stafful tehnic al echipei prahovene a degenerat, la un moment dat, în partea secundă a meciului, directorul sportiv al celor de la HC Activ CSO Plopeni, Horia Iancu, intrând pe terenul de joc, în timpul partidei, îndreptându-se ameninţător la unul dintre cei doi arbitri. Acesta a fost cu greu calmat, în cele din urmă, formaţia primind, însă, două minute eliminare pentru respectiva ieşire nesportivă. În plus, pe finalul meciului, eliminările din cele două tabere s-au înmulţit, iar Mădălina Mureş, de la gazde, a încheiat jocul în tribune, după cea de-a treia eliminare de două minute încasată.
În ciuda acestor elemente mai puţin plăcute, au existat şi momente de apreciat în privinţa manierei de organizare a clubului prahovean, care a avut grijă ca publicul să fie menţinut în priză de majorete, la întreruperile jocului, dar şi printr-un concurs în pauza meciului.
De remarcat prezenţa în tribune a preşedintelui Consiliului Judeţean Prahova, Bogdan Toader, care a stat alături de viceprimarul oraşului Ploieşti, Cristian Ganea.
În pofida înfrângerii suferite, prima înregistrată în Sala „Olimpia”, în cele şase partide disputate la Ploieşti, în acest sezon, HC Activ CSO Plopeni se menţine pe locul secund, înaintea ultimelor trei meciuri din serie, în care va întâlni ultimele trei clasate ale ierarhiei şi din care ar trebui să obţină maximum de puncte.
În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat următoarele rezultate:
LPS Târgu Jiu – FC Argeş 28-45 (10-21)
ACS Szekelyudvarhelyi Noi Kezilabda Klub – Naţional Râmnicu Vâlcea 21-26 (11-15)