La Arad, 113 sportive de la 21 de cluburi au participat la Campionatele Naţionale de Gimnastică pe echipe şi individual la categoria junioarelor III. Printre cluburile prezente s-a regăsit şi CS Petrolul Ploieşti, care a avut reprezentante atât la nivelul 1, cât şi la nivelul 2. Iar micuţele gimnaste ploieştene au avut evoluţii promiţătoare, reuşind să urce pe podiumul de premiere, deşi se pregătesc într-o sală cu pereţii plini de igrasie şi cu tencuiala căzută în multe locuri!
CS Petrolul a obţinut medaliile de argint în clasamentul pe echipe la nivelul 1, formaţia fiind compusă din gimnastele Sara Moisuc, Ana Boncotă, Ariana Neagu, Daria Măchiţă, Maria Pârvu, sportive antrenate de Livia Costache, Gabriela Tavaru, Corina Ungureanu şi Doina Olaru. Echipa petrolistă a încheiat cu un total de 206.150 puncte (51.700p – sărituri; 52.500p – paralele şi chingi; 50.500p – bârnă; 51.450p – sol), fiind devansată doar de către SCM Bacău, cu 207.700 puncte. Podiumul a fost completat de echipa de la CSM Oneşti, cu 206.050 puncte.
Dintre cele 48 de sportive prezente în concurs la junioare III, nivelul 1, două gimnaste de la CS Petrolul s-au situat între primele opt locuri în ierarhia de la individual compus, Ana Boncotă (antrenoare Gabriela Tavaru şi Doina Olaru) ocupând locul al şaptelea, iar Sara Moisuc (antrenoare Livia Costache şi Doina Olaru) – locul al optulea, fiecare obţinând calificarea în câte două finale pe aparate.
Ana Boncotă a încheiat cu 52.550 puncte (13.400p – sărituri, 13.000p – paralele şi chingi, 13.300p – bârnă, 12.850p – sol), iar Sara Moisuc a obţinut 51.900 puncte (12.500p – sărituri, 13.400p – paralele şi chingi, 12.800p – bârnă, 13.200p – sol).
Prima clasată în această ierarhiei a fost Alexia Blănaru (SCM Bacău, 53.850p), podiumul fiind completat de Florentina Trică (CSŞ Bârlad, 53.675p) şi, respectiv, de Diana Leca (CS Farul Constanţa, 53.400p).
De remarcat faptul că doar CS Petrolul şi SCM Bacău au reuşit să aibă reprezentante în toate cele patru finale pe aparate. Sara Moisuc a obţinut cea mai bună performanţă de la clubul petrolist în finale, gimnasta ploieşteană câştigând medalia de bronz la paralele şi chingi. Aceasta a încheiat cu 13.466p la paralele şi cu 13.433p la chingi, iar în urma mediei realizate a obţinut 13.450 puncte, a treia performanţă a finalei, la egalitate cu Diana Leca, primele două clasate fiind Viviana Gînju (LPS Cetate Deva, 13.717p) şi Florentina Trică (CSŞ Bârlad, 13.600p).
De menţionat că aparatul chingi a fost introdus de doi ani de forul naţional, doar la nivel de junioare. Iar clubul ploieştean nu a avut acest aparat, motiv pentru care antrenoarele, cu ajutorul părinţilor, au asamblat un astfel de aparat, care s-a şi rupt cu două săptămâni înainte de startul campionatelor! Un motiv în plus de remarcat performanţa sportivei ploieştene, care, chiar şi în asemenea condiţii, a urcat pe podiumul de premiere.
În cealaltă finală la care s-a calificat, cea de sol, Sara Moisuc s-a situat pe locul al optulea, 9-bcu 12.200 puncte, campioană devenind Viviana Gînju (13.466p).
Cealaltă finalistă de la CS Petrolul, Ana Boncotă, a ocupat locul al şaselea la bârnă, cu 12.766 puncte (aparat la care campioană a devenit Sara Cristea, de la CSM Oneşti, cu 13.533p), şi a şaptea poziţie la sărituri, cu 13.233 puncte (prima poziţie a fost ocupată de Alexia Blănaru, cu 13.733p).
La categoria junioare III, nivelul 2, s-a concurat pe echipe, în vreme ce clasamentul la individual compus a contat pentru calificarea la campionatul individual din toamnă, programat la Deva.
Echipa de la CS Petrolul Ploieşti a fost aproape de medalii şi la această categorie, elevele antrenoarelor Livia Costache, Corina Ungureanu şi Doina Olaru situându-se pe locul al patrulea, cu un total de 210.075 puncte, la 1.100p în urma formaţiei de pe locul al treilea, CSA Steaua Bucureşti 2. Primele două poziţii au fost ocupate de CSA Steaua 1 (223.500p) şi CSM Arad (221.275p).
Echipa ploieşteană a fost alcătuită din Gabriela Marcu, Elisa Ruşină, Maria Tocitu, Mara Ferar, Bianca Casandra, Maria Uță, primele patru dintre acestea obţinând calificarea la campionatul individual, la care şi-au asigurat prezenţa primele 32 de sportive din clasamentul individual compus.