Cu trei jucătoare prahovene printre titulare, Luminiţa Dogaru, Daniela Lăcătuşu şi Florentina Naghi, echipa feminină de popice a României a obţinut calificarea între cele mai bune opt formaţii ale lumii. După victoria cu Slovacia (scor 6-2) şi înfrângerea cu vicecampioana en-titre Croaţia (scor 1-7), reprezentativa tricoloră a întâlnit selecţionata din Danemarca, miercuri seară, în ultimul meci din Grupa A de la cea de-a opta ediţie a Campionatelor Mondiale, care se dispută la Rokycany, în Cehia.
Selecţionata României avea nevoie de victorie pentru a se califica în sferturile de finală, iar jucătoarele tricolore s-au impus clar în duelul cu singura formaţie care nu reuşise niciun punct de echipă. Deşi a realizat cel mai slab meci dintre cele trei disputate în grupă (nicio jucătoare nefiind aproape de 600 de popice doborâte), echipa tricoloră a câştigat cu scorul de 7-1 (3276-3192 la popice doborâte; 14,0-10,0 la puncte de set).echipa b
Cele trei sportive de la vicecampioana României, Conpet Petrolul Ploieşti, au avut evoluţii similare, aducând fiecare câte un punct de echipă pentru tricolore, Daniela Lăcătuşu încheind cu 563 de popice doborâte (2 puncte de set), Luminiţa Dogaru – cu 550 de popice doborâte (2 puncte de set), iar Florentina Naghi – cu 542 de popice doborâte (3 puncte de set).
Dintre membrii echipei României, cel mai bun punctaj l-a obţinut Andreea Băicoianu (Rapid Bucureşti), cu 569 de popice doborâte (3 puncte de set), în vreme ce Maria Ciobanu (Electromureş) a încheiat cu 544 de popice doborâte (2,5 puncte de set), iar Reka Fekete (Electromureş) a fost singura tricoloră care nu a punctat, reuşind doar 508 popice doborâte (2 puncte de set).
Pentru Danemarca au evoluat următoarele jucătoare: Emma Bargholz 570 popice doborâte (1,5 puncte de set), Johnna Malm 540 (2), Bente Winberg 532 (2), Linda Bille 529 (2; punct de echipă), Ulla Jensen 522 (1), Marita Geinitz 499 (1,5).
Astfel, România a încheiat pe locul al doilea grupa, în urma Croaţiei, care a câştigat toate partidele disputate.
Clasamentul complet în cele patru grupe din prima fază a competiţiei a fost următorul:
Grupa A: 1. Croaţia 6 puncte (22-2 puncte de echipă); 2. România 4p (14-10); 3. Slovacia 2p (11-13); 4. Danemarca 0p (1-23).
Grupa B: 1. Germania 6p (21-3); 2. Austria 4p (14-10); 3. Italia 2p (9-15); 4. Polonia 0p (4-20).
Grupa C: 1. Cehia 6p (21-3); 2. Serbia 4p (16-8); 3. Bosnia şi Herţegovina 2p (7-17); 4. Estonia 0p (4-20).
Grupa D: 1. Ungaria 4p (14-2); 2. Slovenia 2p (8-8); 3. Franţa 0p (2-14).
În sferturile de finală, programate astăzi, România va întâlni chiar selecţionata ţării gazdă, Cehia, meci care urmează să înceapă de la ora 16:00 (ora României).
În celelalte trei sferturi de finală se vor confrunta următoarele echipe: Croaţia – Serbia (ora 9:00), Germania – Slovenia (ora 12:30), Ungaria – Austria (ora 19:30).