Petre Apostol

Ieri, în a doua zi a turneului final din Campionatul Naţional de Handbal la juniori III, care se desfăşoară la Buzău, echipa Clubului Sportiv Orăşenesc Mizil, pregătită de antrenorii Ionuţ Tiţa şi Marian Moise, a întâlnit formaţia CSM Bacău.
Prahovenii remizaseră, în primul meci din Grupa A, marţi, cu ACS Transilvania Braşov, scor 31-31 (16-15), în vreme ce şi CSM Bacău încheiase la egalitate prima partidă, disputată în compania formaţiei CSM Bucureşti, scor 29-29, după ce a revenit de la 12-17, la pauză.
În duelul cu CSM Bacău, echipa prahoveană nu a reuşit să recupereze deficitul înregistrat la pauză, scor 19-14 pentru moldoveni, cedând cu scorul final de 28-33.
Cele două formaţii au evoluat în următoarea formulă:
CSM Bacău: Cozmaciuc, Sîrghie – Armanu 11, Niculaie 5, Grigore 4, Călinescu 3, Drăgan 3, Liță 2, Moldoveanu 2, Răducanu 1, Cantăr 1, Dragomir 1, Tancău, Munteanu. Antrenori: Gabriel Armanu, Valeriu Rugină.
CSO Mizil: Drăghiciu, Mareș – Coman 9, Dobrescu 4, Stănescu 4, Leescu 2, Vișoiu 2, Drosu 2, Vasile 2, Grancea 1, Ciobotaru 1, Tudose 1, Moise, Toma. Antrenori: Ionuț Tița, Marian Moise.
În celălalt meci al grupei, CSM Bucureşti a surclasat pe ACS Transilvania Braşov, scor 43-24 (27-16).
Echipa din Mizil va juca, astăzi, de la ora 11:00, în ultimul meci al grupei, cu CSM Bucureşti, având nevoie de victorie pentru a putea avansa în semifinale.