Secţia de patinaj viteză de la CS Petrolul Ploieşti, pregătită de antrenorii Ion Opincariu şi Dorin Zărnescu, continuă să formeze copii şi juniori cu potenţial pentru performanţă, bifând rezultate bune la competiţiile din sezonul de vară.
Primul concurs al sezonului de vară a fost Talent Kids, la Brașov, bine organizat de un fost sportiv de la CS Petrolul, Paraschivoiu Marius, acum antrenor la CSU Brașov. La această competiţie au participat 180 de sportivi de la toate cluburile din țară şi a fost câștigată de CS Petrolul.
Au urmat Campionatul Naţional pe probe și poliatlon al seniorilor și juniorilor A, B și, în același timp, campionatul de sprint al juniorilor C, D, E, F și G, la Cluj.
CS Petrolul a obţinut următoarele rezultate:
Juniori B – 1 loc II şi 9 locuri III
Felea Ecaterina : 500m loc III, 1000m loc III, 1500m loc III, 3000m loc III, clasament general loc III.
Iacov Rareş : 500m loc III, 1500m loc II, 1000m loc III, 3000m loc III, Clasament general loc III
Felea Ioan: clasament general loc II
Apoi, la Ploiești, CS Petrolul a organizat cea de a 13-a ediţie a Cupei „Săgeata Înaripată”, și Campionatul Național pe Echipe. Au participat 5 cluburi, cu 120 de sportivi, iar clubul Petrolul a câştigat întrecerea pe echipe, rezultatele fiind următoarele:
Efrem Soare – locul 2, Timotei Tătaru – locul 3
Iar la începutul săptămânii în curs, la Braşov, a fost organizată Cupa României, concurs la care, în clasamentul general, de la CS Petrolul au urcat pe podium următorii sportivi:
Junioare A: Ecaterina Felea – locul 1
Participarea la aceste competiţii a fost posibilă datorită sprijinului acordat de conducerea CS Petrolul, dar şi al DJST Prahova, Mobel Auto Dealer Skoda, Transport Auto Ploieşti 1 SA, Dyomedica CND, Oltina Impex Prod Com, Teamcad Top Design, Foloe Exim, Romconsult Tech, precum şi al familiilor sportivilor ploieşteni, bugetul clubului subordonat Ministerului Tineretului şi Sportului fiind unul foarte limitat.