Oltchim Ramnicu Valcea a debutat cu dreptul in faza grupelor din acest an a Ligii Campionilor la handbal feminin, invingand pe teren propriu pe Hypo Viena cu scorul de 30-25. Prima repriza a stat sub semnul echilibrului pana spre final, perioada in care cele doua echipe au mers practic cap la cap. Valcencele s-au dezlanutuit insa in ultimele minute si, gratie unor contraatacuri fulgeratoare, s-au desprins la 15-12. Campioana Romaniei a continuat jocul foarte bun si dupa pauza, elevele lui Jakob Vestergaard reusind sa puna chiar si sapte goluri diferenta intre ele si adversarele lor, 27-20 in minutul 49. Oltchim nu a mai fortat pe final, ceea ce a permis echipei austriece sa reduca din avantajul gazdelor, fara a exista insa vreo emotie in privinta invingatoarei. Cea mai buna jucatoare de la Oltchim a fost Katarina Bulatovic, muntenegreanca terminand meciul cu 10 goluri marcate. De amintit si revenirea in Liga Campionilor a Cristinei Neagu, aceasta reusind sa inscrie de doua ori. Urmatorul meci al campioanei Romaniei in grupa A este programat pe 20 octombrie, in deplasare, cu Buxtehuder SV. Cealalta reprezentanta a tarii noastre in grupele Ligii, “U” Jolidon Cluj, a fost invinsa de formatia slovena Krim Ljubljana, scor 27-28, la debutul absolut in aceasta competitie. Emotiile clujencelor s-au facut simtite in debutul intalnirii de la Ljubljana, Krim, dubla castigatoare a competitiei, desprinzandu-se la 7-1 in minutul 9. Elevele lui Gheorghe Covaciu au strans insa randurile si au inceput sa recupereze, apropiindu-se la un singur gol inainte de pauza. Gazdele au reusit insa sa mai inscrie odata, astfel ca prima repriza s-a incheiat cu scorul de 15-13. Clujencele au inceput excelent partea a doua, egaland la 16, inainte ca Krim sa se desprinda din nou, 19-16 in minutul 38. Romancele au continuat insa sa joace curajos si sa le dea emotii jucatoarelor gazda, care au reusit totusi sa reziste intr-un final dramatic si sa se impuna cu 28-27. Mihaela Ani-Senocico a fost cea mai buna marcatoare a clujencelor, cu 8 goluri, in timp ce de la invingatoare s-a remarcat Muller, care a inscris de noua ori. Urmatoarea partida pentru “U” Jolidon in grupa B a Ligii Campionilor va avea loc pe teren propriu, pe 20 octombrie, in fata echipei maghiare Gyor.